16 günlük bebeği annesinden ayırmak adalet mi?

Bursa'da 15 Temmuz'dan dolayı mağdur olduğunu öne sürenlerin yakınları ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1 milyonun üzerinde mağdur var, takipçisi olacağız. Hiç endişeniz olmasın, tabi ne kadar beceririz onu bilmiyorum, onu da söyleyeyim" dedi

'Siyasilere işkence var'


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Mağdurların takipçisi olacağız”

Mudanya Mütarekesi'nin 94. yılı kutlamaları çerçevesinde Bursa'da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğle saatlerinde 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası tutuklanan hakim, savcı, polis, öğretmen ve askerlerin 200 kadar yakını ile bir araya geldi. 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkez Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirilen program öncesi salonda kuş uçurtulmazken, içeriye kamera ve fotoğraf makinesi sokulmasına da izin verilmedi. Programda gazetecilerin de görüntü almasına izin verilmedi.

Konuşmasında 1 milyonun üzerinde mağdurun haklarına sahip çıkmak istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Önce şunu ifade edeyim, neden mağdurların haklarına sahip çıkıyorum, çünkü bende sizlerden biriyim. Mağduriyetin olduğunu biliyorum, mağdur edebiyatı hiç yapmadım. Burada sizler bunu ifade ettiğiniz için bende ifade etme ihtiyacı hissettim. Binali Bey demişti ‘Mağdur edebiyatı yapmasın’ diye, ben de ona bir cevap verdim. 16 günlük çocuğu annesinden ayırmak doğru mudur yanlış mıdır? 16 günlük çocuğu annesinden ayırıyor ve ben bunu eleştiriyorsam bu mağduriyet midir? Allah aşkına böyle bir şey olabilir mi? Gözaltına alıyorsun al tamam, babası geldi şunu söylüyor; ‘5 gündür karakolda, bari hapse atsınlar da çocuğu verelim, bari anne sütünden kesilmesin’. Şimdi ben bunu savunduğum zaman ya da ben bunu eleştirdiğim zaman ben mağduriyet edebiyatı mı yapıyor oluyorum." dedi.

SENDİKA ÜYELİĞİ SUÇ DEĞİL

İnsanların sendikaya üye oldukları için mesleklerinden ihraç edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Sendikaya üye olmak suç değil ki arkadaşlar. Böyle bir suç ne Ceza Kanunu’nda var ne uluslararası hukukta var, hiçbir yerde yok zaten. Sendika üyeliğinden ötürü bir insanın ömür boyu meslekten atılması, yok böyle bir suç. İster Eğitim-Sen, ister başka bir sendika, bir sürü sendika var. Herkes bir sendikaya üye olabilir. Sendika üyeliği anayasal bir haktır.
.
“BU TOPLANTIYI YAPTIK, EMİN OLUN KORO HALİNDE ELEŞTİRECEKLER”

Programa katılan bir vatandaşın “Adalet var mı?” sorusuna da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Adalet yok, ne adaleti, adalet yok arkadaş. Olağanüstü Hal’i kullanıp adaletsizlikler, kanunsuzluklar çıkarsa biz ona karşı çıkarız. Biz demokrasiyi savunuruz. Demokrasiyi savunmanın kolay olmadığını bende biliyorum. Bakın bu toplantıyı yaptık, diğer yerlerde de zaman zaman konuşuyorum. Emin olun yarından itibaren koro halinde CHP'yi eleştirecekler. Ben bunu da biliyorum ama ben inandığım yoldan dönmem. Ben mağdurun, mazlumun yanında olacağım” dedi.

“BANKAYA PARA YATIRMAK NE ZAMAN SUÇ OLDU”

Bank Asya mağdurlarıyla ilgili olarakta konuşan Kılıçdaroğlu, “İyi de para yatırmak ne zamandan beri suç oldu. Hukukta böyle bir suç yok arkadaşlar. Cemaat yurtlarına çocuklar gitti. Söyledim yine söylüyorum, sen yurt kurdunda fakir fukara senin yurduna mı gelmedi. Niye yurt yapmıyorsun? 1 yılda yap her tarafta, yurt yap. Kendi kabahatini vatandaşın üzerine niye yıkıyorsun. Efendim çocuğunu niye bu okula gönderdin? İyide suçlayacaksan çocuğu oraya göndereni değil, okulun kuruluşuna izin vereni suçlayacaksın. Eğer suçlu varsa orada arayacaksın. Söyledik devlet vatandaşına tuzak kurmaz. Devlet vatandaşına tuzak kurmuş diyor, şu tarihten itibaren para yatırdıysan iyi de kardeşim o tarihten itibaren kapatsaydın o zaman, millette para yatırmasaydı. Böyle şey mi olur” dedi.

HÜKÜMET AYM ÜZERİNDE BASKI KURDU

Kılıçdaroğlu toplantıya katılanlara “Anayasa Mahkemesi’nin kararı eğer gecikirse her birinizin tek tek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma hakkınız var. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel olarak başvurma hakkınız var. Şu anda adalette yok, hukukta yok, Olağanüstü Hal var. Olağanüstü Hallerde kanun hükmünde kararnamelerle ilgili dava açamıyorsunuz. Ancak doğrudan Anayasa Mahkemesi’ne insan haklarına aykırılık davasını açıyorsunuz. Ondan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidiyorsunuz. Geçmişte de her darbe döneminde oldu, insanlar idam sehpalarına gitti. Ama geriye dönüp bakıldığında yapılan yanlışlıkları hepimiz gördük. Bu süreçte de bir süre sonra geriye dönüp baktığımız zaman insan mağduriyetinin ne kadar büyük olduğunu göreceğiz. Cumhuriyet tarihinde hiçbir darbe döneminde bu kadar ağır mağduriyetler yaşanmamıştır. Bundan sonra da yaşanacak göreceksiniz ama bu mağduriyetleri minimize etmek hepimizin ortak görevidir. Biz üzerimize düşeni yapacağız, sizden de istediğim dik durun. Siz yolsuzluk yapmadınız, siz hırsızlık yapmadınız, kul hakkı yemediniz. Siz çalıştınız, siz ürettiniz, dolayısıyla sizin utanacak bir şeyiniz yok. Bu mağduriyeti göreceksiniz gelecekte çocuklarınıza onurlu bir belge olarak bırakacaksınız.”

KADIN ÖĞRETMENLER 10 KİŞİLİK KOĞUŞTA 40 KİŞİ YATIYOR

1 milyonun üzerinde mağdurun olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “Kadın öğretmenler 10 kişilik koğuşlarda 40 kişi kalıyorlar. Sırayla yatıyorlar, böyle şey olur mu? Bu açıdan söylüyorum takipçisi olacağız. Hiç endişeniz olmasın. Tabi ne kadar beceririz onu bilmiyorum, onu da söyleyeyim. Ne kadar yaparız, onu da bilmiyorum
<< Önceki Haber 16 günlük bebeği annesinden ayırmak adalet mi? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER