AB, oturma ve çalışma izni başvurularını kolaylaştırıyor

AB, 'single permit' (tekli izin) kurallarını güncelleyerek başvuruları kolaylaştırmayı ve AB ülkelerine gelecek nitelikli iş gücünün sayısını artırmayı amaçlıyor. AB üyesi ülkeler, AB dışından kaç kişiye bu izni vereceklerini kendileri belirliyor.

SHABER3.COM

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, artan nitelikli işgücü açığına çare arayışları kapsamında, oturma ve çalışma iznini düzenleyen yönetmeliğin güncellenmesi konusunda anlaştı. Güncelleme, AB'nin "ihtiyaç duyulan yetenekleri AB'ye çekmeyi" amaçlayan paketi çerçevesinde yapılıyor. AB, böylece hem düzenli göçü artırmak hem de ihtiyaç duyduğu alanlarda ve mesleklerde çalışacak kişileri işgücü piyasasına katmak istiyor. Konsey'den yapılan açıklamaya göre, "single permit" (tekli izin) olarak adlandırılan ve hem oturma hem de çalışma iznini kapsayan düzenlemenin güncellenmiş hali, başvuru prosedürünü kolaylaştıracak.

AB DIŞINDAN GELEN ÇALIŞANLAR AB VATANDAŞLARIYLA EŞİT MUAMELE GÖRECEK
Artı Gerçek'te yer alan habere göre, yeni düzenlemeyle AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları, Birlik içinde istihdam edildiklerinde daha fazla haklara sahip olacaklar ve çalışma hakları bakımından AB vatandaşlarıyla eşit muamele görecekler. Böylece AB içindeki işverenlerin, işgücü suistimalinin de ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan AB dönem başkanlığını yürüten İsveç'in Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard, "İşgücü eksiklikleri, şirketlerimizi yavaşlatırken ve büyümelerini, yenilenmelerini önlüyor. Böyle bir dönemde, bu şirketlerimiz yabancı profesyonelleri daha kolay istihdam edebilmeli. Öngörülebilir ve kolay bir başvuru süreci çok önemli. Bugün üzerinde anlaştığımız tekli izin bunu garantiliyor" ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR DÖRT AY İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK
"Single permit" adı verilen izin hakkındaki yasa, AB vatandaşı olmayanların, AB içinde yaşamasını ve çalışmasını düzenliyor. AB üyesi ülkeler, AB dışından kaç kişiye bu izni vereceklerini kendileri belirliyor. Yeni düzenlemeye göre, AB vatandaşı olmayan bir kişi, AB dışındayken veya içindeyken bu izin için başvuru yapabilecek. Başvurudan sonraki dört ay içinde iznin verilip verilmeyeceğine ilişkin kararın çıkması gerekecek. "Single permit" sahibi kişi, bildirim yaparak veya ilgili makamlara başvuruda bulunarak işverenini değiştirebilecek.

İZİN SAHİBİ İŞSİZ KALIRSA İKİ AY DAHA AB İÇİNDE KALABİLECEK
İzin sahibi kişi işsiz kalırsa iznin geçerlilik tarihi dahilinde işsiz geçirilen iki aylık süre içinde AB ülkesinde kalmaya devam edebilecek. AB'nin mevcut "single permit" yönetmeliği 2011'de çıkarılmıştı. AB Komisyonu, Nisan 2022'de söz konusu yasanın güncellenmesini teklif etmişti.

AB'nin istatistiklerine göre, üye ülkeler, 2019'da yaklaşık 3 milyon 'single permit' verdi. Bunların 1,2 milyonu ilk kez verilen izinler, diğerleri yenileme veya izin değişimiydi. Düzenlemeye son hali, AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu arasındaki görüşmelerden sonra verilecek. 
<< Önceki Haber AB, oturma ve çalışma izni başvurularını kolaylaştırıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER