ABD Adalet Bakanlığı'nda 'Halkbank savcısı' krizi

ABD Adalet Bakanı William Barr, Başkan Donald Trump'a yakın isimleri soruşturan New York Güney Bölge Savcısı Geoffrey S. Berman'ı görevden almaya çalıştı. Berman görevden ayrılmayı reddetti.

SHABER3.COM

Başsavcı Geoffrey Berman, Rıza Sarraf, Hakan Atilla ve Halkbank davasını açan bir önceki başsavcı Preet Bharara’nın yerine yaklaşık iki buçuk yıl önce atanmıştı. Berman, Başkan Donald Trump’ın avukatı ve yakın dostu Rudolph Giuliani’yle ilgili de soruşturma başlatmıştı.

Dün akşam Barr, "Geoffrey Berman'a teşekkür ederim. New York'un güney bölgesinde 2 yıl görev yaptıktan sonra ayrılmaya karar verdi. Geoff, ülkemizin en önemli savcılık ofislerinden birine çok başarılı şekilde liderlik etti" şeklinde bir açıklama yaptı. Birçok medya kuruluşu haberi 'son dakika' olarak verirken istifanın "ani" olduğuna dikkat çekti. Barr, daha sonra Trump'ın göreve hiç federal savcılıkla ilgili tecrübesi olmayan bir avukatı aday göstermeyi planladığını dile getirdi.

Ancak kısa süre sonra Berman'ın istifa etmediği, hatta görevden ayrıldığından haberi bile olmadığı ortaya çıktı. Berman, Barr'ın yaptığı duyurudan kısa süre sonra, "İstifa etmedim ve makamımdan istifa etme gibi bir niyetim hiç yok" dedi ve "görevden ayrıldığını" Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklamadan öğrendiğini ifade etti.

Berman, Trump'ın kişisel avukatı Michael Cohen'in hapse girmesiyle sonuçlanan davanın mimarlarındandı ve Trump'ın mevcut kişisel avukatı Rudolph Giuliani'yi soruşturmaya başladı.

Konuya yakın bir kaynak New York Times'a yaptığı açıklamalarda, Barr'ın Berman'dan istifa etmesini istediğini ancak savcının bunu kabul etmediğini, sonuç olarak da Adalet Bakanı'nın onu kovduğunu ifade etti. Kaynağa göre Trump, liderlik ettiği ekip Cohen'in hapse girmesine sebep olduğu için Berman'a kızgındı ve bir süredir danışmanlarıyla onu görevden almanın yolunu arıyordu.

Barr, birkaç davada Trump'ın taleplerini takip etmiş ve bu sebeple Adalet Bakanlığı'nın bağımsızlığını kaybetmeye başladığı konuşulmuştu. Berman'ın kovulması bu iddiaları daha da güçlendirdi.

Bolton'un kitabındaki iddialar

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'ndaki bu gelişmenin, eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'un gelecek hafta piyasaya çıkması beklenen ve içeriği basına sızan kitabındaki iddiaların ertesine denk gelmesi de dikkat çekti.

ABD basınında yer alan haberlere göre kitapta Bolton, 2018 yılının Mayıs ayında Tayyip Erdoğan'ın Başkan Trump'a, İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle New York Güney Bölgesi Savcısı'nın soruşturması altındaki bir Türk şirketinin suçsuz olduğunu savunan bir not verdiğini anlatıyor. Kitaptan yapılan alıntıda şirketin ismi belirtilmiyor ancak bu şirketin Halkbank olduğu tahmin ediliyor.

Habere göre Bolton kitapta, ''Trump Erdoğan'a, meseleyi halledeceğini söyledi ve Güney Bölgesi savcılarının kendisine değil Obama'ya yakın kişiler olduğunu anlattı. Bunların yerine kendisine yakın kişiler geldiğinde sorunun çözülebileceğini belirtti'' diye yazdı.

<< Önceki Haber ABD Adalet Bakanlığı'nda 'Halkbank savcısı' krizi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER