ABD yabancılara aşı şartı getiriyor

ABD yönetimi Kasım ayından itibaren ülkeye girecek tüm yabancı ülke vatandaşlarına aşı olma zorunluluğu getiriyor. ABD’ye uçacak olan tüm yabancı ülke vatandaşlarından uçağa binmeden önce aşı kartlarını ve son üç gün içinde negatif sonuçlu test belgesini göstermeleri istenecek.

SHABER3.COM

ABD yönetiminin, ülkeye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarına Covid-19 aşısı zorunluğu getireceği belirtildi. Beyaz Saray, kararın Kasım ayının başından itibaren uygulanacağını bildirdi.

Yeni uygulamada yönetim tüm yabancı ülke vatandaşlarından ülkeye girişlerinde tam doz aşılarını yaptırmış olmaları zorunluluğu getiriyor. Bu ülkeler arasında Çin, Hindistan, İngiltere ve diğer birçok Avrupa ülkesi bulunuyor.

Yeni politika Beyaz Saray Corona Virüsüyle Mücadele Görev Gücü Koordinatörü Jeff Zients tarafından açıklandı. ABD’ye uçacak olan tüm yabancı ülke vatandaşlarından uçağa binmeden önce aşı kartlarını ve son üç gün içinde negatif sonuçlu test belgesini göstermelerinin isteneceğini söyledi.
 
Verilen bilgiye göre ayrıca Biden, aşı olmamış ABD vatandaşları için test kurallarını sıkılaştıracak. Bu kişiler ABD’ye ayak basmadan önceki bir gün içinde ve evlerine vardıktan sonra da test yaptırmak zorunda olacak.

Zients, tam doz aşılarını olmuş yolculardan karantinaya girmeleri gerekmeyeceğini de kaydetti.

ABD 2020 yılı başından bu yana kendi vatandaşı olmayanların ülkeye girişine belirli istisnalar dışında izin vermiyordu. İngiltere, Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, İrlanda Cumhuriyeti, Brezilya ve Güney Afrika’da son 14 gün içinde bulunmuş yabancı ülke vatandaşları, ABD’ye seyahatlerinde kısıtlamaya tabiydi. Bugün açıklanan yeni uygulama, geçen yıl ilk olarak eski Başkan Donald Trump tarafından uygulanan ve bu yıl Başkan Biden’ın daha da sertleştirdiği seyahat kısıtlamalarının yerini alacak.

Zients, yeni uygulamanın Kasım ayı başlarında yürürlüğe gireceğini, bunun nedeninin havayolu şirketleri ve seyahat ortaklarına yeni protokolleri hayata geçirmeye hazırlanmaları için zaman tanımak olduğunu kaydetti.
<< Önceki Haber ABD yabancılara aşı şartı getiriyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER