ABD'den dolar bekleyenlere kötü haber

New York Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı William Dudley, ekonomik zorlukları ve ABD ile inişli çıkışlı diplomatik ilişkileri göz önüne alındığında Türkiye'nin dış nakit ihtiyaçlarını Fed'in gidermesinin muhtemel olmadığını söyledi.

SHABER3.COM

Amerikan Merkez Bankası (Fed) para politikasını belirleyen kurulun 2009-2018 yılları arasında başkan yardımcılığı görevini yürüten Dudley, aynı dönemde Fed'in dış finansman operasyonlarını yürüten New York biriminin başında bulunuyordu.

Dudley telefon ile yapılan mülakatta yeni dolar swap hatları kurmak konusunda Fed içinde "kesinlikle önemli ölçüde isteksizlik" olduğunu söyledi.

JEOPOLİTİK GERİLİM SWAP HATTI ÖNÜNDE ENGEL OLUŞTURABİLİR

Reuters'in haberine göre Ankara ve Washington arasındaki jeopolitik gerilimin swap hattı önünde başka bir engel oluşturabileceğini ifade eden Dudley, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'tan gelecek güçlü bir desteğin Fed'in Türkiye'ye kaynak sağlayıp sağlamama kararını etkileyebileceğine de dikkati çekti.

Swap hattı hakkında, "Fed'in tek başına karar alarak başlatması beni şaşırtır." dedi.

Döviz rezervlerindeki azalış sebebiyle nakit sıkıntısı ve nispeten yüksek borç yükümlülükleri ile karşı karşıya olan Türkiye, Fed dolar swap hattı için doğrudan Washington'a müracaat etti. 

Ankara, G20 ülkeleri ile swap benzeri bir mekanizma üzerinden kısa vadeli likidite bulmaya çalışıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) kredi almak istemiyor.

"FED'İN TÜRKİYE'YE SWAP HATTI AÇTIĞINI HAYAL ETMEK ZOR"

Dudley, "Türkiye'de swap hattına ihtiyaç duyulmasının sebepleri Fed'in hedefleriyle uymuyor. ABD ile inişli- çıkışlı ilişkileri olan bir ülkeye Fed'in swap hattı açacağını hayal etmek de zor." dedi.

Dudley'in açıklamaları Türkiye'nin Fed ile swap hattı kurma umutlarını kırabilir. Fed, mart ayında Koronavirüs salgınıyla mücadele için daha önce swap imkânı sağladığı ülkelere ek olarak Brezilya, Endonezya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile de swap hattı kurdu. 

Ancak, swap anlaşması olan ülkeler arasında Türkiye yer almadı.

Merkez Bankası'nın (TCMB) yıl başından bu yana 40 milyar dolardan 28 milyar dolara düşen net döviz rezervleri üç hafta önce altın dahil 25 milyar dolara kadar inmişti. 

Türkiye'nin kısa vadeli dış yükümlülükleri 170 milyar dolar civarında.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise, Türkiye veya başka ülkelere Fed ile para swap imkânı tanınması hakkındaki soruya, Fed'in ancak "karşılıklı güven" ilişkisi tesis edilen ülkeler ile swap anlaşması yaptığı cevabını vermişti.

<< Önceki Haber ABD'den dolar bekleyenlere kötü haber Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER