Adli Tıp uzmanının sözleri ölümdeki şüpheyi derinleştirdi

Adli Tıp uzmanı Profesör Şebnem Korur Fincancı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirova'nın otopsi raporunun en erken 1 ila 3 ay arasında çıkacağını söylerken, Emniyet'in otopsi raporunu beklemeden "intihar" iddiasında bulunması şüpheleri artırıyor.

SHABER3.COM

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili ve emekli tümgeneral Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın intihar ettiği iddiası kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmadı. 

23 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova ile ilgili şüpheler büyüyor. Kamuoyu olayın yeni bir Şule Çet ya da Rabia Naz Vatan vakası olduğunu tartışıyor.

Kadirova’nın cenazesinin jet hızıyla ülkesine gönderilmesi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün otopsi raporunu beklemeden apar topar vakayı kesin dille "intihar" olarak nitelemesi Kadirova’nın ölümünün şüpheli olduğunun kesinleşmesine sebep oldu.

RAPOR 1 İLA 3 AY SÜRER

Kadirova’nın şüpheli ölümü ile otopsi sürecini Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı değerlendirdi. 

Yeni Yaşam gazetesine mülakat veren Fincancı, Kadirova’nın ölümüyle ilgili verilen ön rapora intihar yazılamayacağını söyledi.

Fincancı şu bilgileri verdi: “Ölüm sebebi ateşli silahla yaralanma diye yazılmıştır. Çünkü intihar diyebilmeleri için vuruş yapılan bölge bildiğim kadarıyla göğüs bölgesi. O bölgenin incelenmesi gerekiyor, ellerinin incelenmesi gerekiyor. Elde silah atışı artığı var mı diye bakılması gerekiyor. Atış artığının dağılımının incelenmesi gerekiyor. Çünkü kendi eliyle tutarken mi yoksa kendisini savunmaya çalışırken mi meydana gelmiş olay." 

Fincancı, "Bu incelemelerin hepsi de zaman alır, laboratuvar incelemeleri yapılıyor çünkü. Tabii bitişik ya da bitişiğe yakın atış olabilir, o zaman otopside bu da incelenir. Mesafeyi de söyleyebilirler böylece. Ama yine de bütün bunlara rağmen intihar demez Adli Tıp. İntihar söylemi nereden çıktı bilmiyorum.” dedi.

EMNİYET "İNTİHAR" DİYEMEZ

Emniyet'in Kadirova’nın ölümünün akabinde otopsi raporu çıkmadan intihar iddiasında bulunmasına mukabil Fincancı, “Emniyet'in böyle bir açıklama yapması uygun değil. Çünkü bunu otopsiyi yapan hekimler intihar olup olmadığını değerlendirebilir ancak. Bunu da ölen kişinin el sürüntüleri, vücudunda başka yaralanmalar olup olmadığı, herhangi bir ilaç kullanımının olup olmadığı gibi bir takım değerlendirmeleri yaparak karar verebilirler. Bunların hepsinin çıkması da zaman alır. Yani bir ay ile üç ay arası bir zaman alır kanıtların tümünün sonuçlanması. Emniyet haddini aşmış.” şeklinde konuştu.

GÖMÜLMESİ İÇİN ÖN RAPOR

Ön otopsi raporunda ancak silah yaralanmasına bağlı olduğu ibaresinin yer alabileceğini vurgulayan Fincancı, “Ön rapor hemen verilir. Zaten onu vermelerinin sebebi cenazenin defin edilmesi içindir. Çünkü ön rapor olmadan gömme izni alınamaz. Buradaki rapor açık belli ki, ateşli silah yaralanması, organ yaralanması var, kanaması vardır o nedenle de bunları yazmışlardır. Ama Asıl rapor bütün veriler, ayrıntılar, laboratuvar sonuçlarından sonra netleşir ve çıkar.” diye konuştu.

DOSYADA GİZLİLİK KARARI

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümü hakkında yürütülen soruşturmasıyla ilgili ise Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi dosyaya gizlilik kararı getirildiğini ve dosyaya müdahil olmadıkları için bir bilgi edinemediklerini aktardı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER