'Ağrı kesici temininde bile büyük sorun var'

Tüm Eczacı İşveren Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Avro kurunun yılbaşına kadar güncellenmemesinden dolayı ilaç tedariklerinde sorun yaşandığını kaydetti.

SHABER3.COM

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre Saydan, eczacıların büyük bir sabırla firmaların depo kanalı ile eczanelerine gönderdiği sınırlı sayıdaki tevzi ilaçlarla hizmetlerini sürdürmeye çalıştıklarını belirterek, sağlık ve tedavide tasarruf olamayacağını söyledi.

Saydan, İlaç Fiyat Kararnamesi’ne göre, ilaç fiyatlandırmasında Avro kuru belirlenirken bir önceki yılın Merkez Bankası günlük Avro satış kuru gerçekleşmesinin esas alındığını, yıllık ortalama Avro değerinin yüzde 70 uyarlama katsayısı ile çarpılarak belirlendiğini aktardı.

En çok bilinen ve kolay ulaşılabilen ağrı kesicilerin temininde bile sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Saydan, ilaçları eczanelerde bulamayan vatandaşların bakkallarda, benzinliklerde güvenilir olmayan sahte ürünleri alarak sağlıklarını bozmalarından endişe ettiklerini ifade etti. Grip salgınlarını önlemek için sonbahar aylarında kullanılan grip aşılarının da depolardan eczanelere az sayıda gönderildiğini, hatta depolarda da yeterli sayıda bulunmadığına işaret eden Saydan, “Risk grubundaki kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için de tehlikeli bir süreç bizi bekliyor. Bu durum, biz eczacılardan kaynaklanmıyor” dedi.
<< Önceki Haber 'Ağrı kesici temininde bile büyük sorun var' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER