Ahmet Ercan: Balkanlardaki depremler Türkiye'yi etkilemez

Arnavutluk başta olmak üzere, Bosna Hersek ve Yunanistan'ta art arda meydana gelen depremler, bu sarsıntıların Türkiye'de yeni bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği sorusunu akıllara getirdi. Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu deprelerin Türkiye'yi etkilemeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

SHABER3.COM

Arnavutluk ve Bosna-Hersek’te yaşanan ve ardından Girit açıklarında şiddetli depremler yaşandı. Balkan ülkelerinde ve Güney Ege’de gerçekleşen şiddetli depremler, "Türkiye’de de bir deprem yaşanır mı?" tartışmalarını gündeme getirdi.

Balkan ülkelerinde gerçekleşen depremleri T24 haber bülteni Manşet’e değerlendiren deprem bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’te yaşanan depremlerin Türkiye’yi etkilemeyeceğini söyledi.

"ARTÇI SARSINTILAR TEHLİKENİN GEÇTİĞİNİ GÖSTERİYOR"

Arnavutluk ve Bosna Hersek’te yaşanan depremlerin aynı kuşakta gerçekleştiğini ve bu kuşağın Güney Ege üzerinden Adriyatik Denizi ‘ne uzandığına işaret eden Ercan, “Burada olabilecek depremlerin orta büyüklükteki depremlerinden biri oldu. Burada beklenen deprem büyüklüğü değişebilir. Şu anda depremin artçılarına baktığımız aman artık inme sürecine girmiştir." dedi. 

"Bosna Hersek ve Girit depremlerinin Arnavutluk’u depremini tetikleyen depremler olduğunu sanıyorum." diyen Ercan, "Depremlerin Türkiye’de deprem oluşturma olasılığı yoktur.  İşleyişi farklıdır. Yani İstanbul’da bir depremle ilişiği yoktur. Marmara bölgesinde yaşayanlar korkmasınlar. Bu sadece Güney Ege hattında olan derin depremlerdir.” değerlendirmesinde bulundu.
<< Önceki Haber Ahmet Ercan: Balkanlardaki depremler Türkiye'yi etkilemez Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER