AKM'de çukur bilmecesi

İktidar, 2 milyar liraya yaptırdığı yeni AKM binasına ilişkin açıklamalarında yine kamuoyunu yanılttı. Orkestra çukuru için “118 kişilik” açıklamasını yapan Kültür Bakanlığı’nı AKM’nin internet sitesi yalanladı. Sitede çukurun 93 metrekare ve 80 kişilik olduğu bilgisi yer aldı. Ancak bu bilgi de yalan.

SHABER3.COM

CHP’li İlgezdi, iktidarın 2008’de kapattığı, 10 yıl boyunca çürümeye terk ettiği ve sonra yıkarak tekrar yaptığı AKM’ye 2 milyar lira harcanmasına rağmen, dünya standartlarında bir orkestra çukuru yapamadığını kaydetti. İlgezdi, dünyadaki en büyük orkestra çukurunun 110 kişiyle New York’ta olduğunu anımsatarak “118 kişilik bir alan yapsalar bunu ayakta alkışlardık. Ancak yine yapamadılar. Dünyadaki büyük orkestra çukurunun metrekare ortalaması 109. 2021’de yapılan AKM’nin ise 93. Dünyada sanatçı ve müzik aletine 1.7 metrekare düşerken yeni AKM’de 1.1 metrekare alan bırakılmış” diye konuştu.

‘WAGNER ÇALINAMAZ’

İlgezdi, 10 koltukluk yer için 2 milyar liraya yeni yapılan AKM’nin kamu zararına neden olduğunu ifade ederek “Wagner operalarını 100 kişilik orkestralar için yazıyor, bu kapsamda AKM’de Wagner temsilleri yapılabilmesi için 100 müzisyen ve üstüne uygun bir orkestra çukuru yapılması gerekirdi. Bakanlık, 118 kişilik bir orkestra çukuru yapacağını açıklamıştı. Ancak resmi siteye göre 80, fiziki ortama göre de 70 kişilik bir orkestra çukuru ortaya çıktı. Burada oluşan kamu zararı için bakanlık bir soruşturma açacak mı?” dedi.

‘ÇÖZÜMÜ VAR'

“Yeni AKM’de avizeler ve seramik kürelerle övüneceklerine keşke dünyanın en büyük orkestra çukurunu yapıp onunla övünebilselerdi” ifadelerini kullanan bakanlığın yine hayal kırıklığı yarattığını söyledi. İlgezdi, salondaki birinci ve ikinci sıra koltuklar ile üçüncü sıra koltuklar arasında geniş boşluk olduğunu vurgulayarak “Protokolü ayırmak için bırakılan boşluğa 1. sıradaki koltuklar taşınırsa orkestra çukuru büyüyebilir” değerlendirmesinde bulundu.
<< Önceki Haber AKM'de çukur bilmecesi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER