'AKP CHP'ye sadece borç bıraktı.... Ankara, İstanbul ve Antalya'nın borcu 29 milyar lira

Son yerel seçimle büyükşehir belediyeleri el değiştirirken, CHP’li başkanlara da önemli miktarda borç kaldı. İstanbul Belediyesi'nden 22, Ankara'dan 4.5, Antalya'dan 2.1 milyar kaldı.

SHABER3.COM

Son yerel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP birçok büyükşehir belediyesini kazandı. İtirazların ve yeniden sayımlar devam ederken AKP'den CHP'ye geçen belediyelerin borç miktarları dikkatleri çekti. CHP’li başkanlara İstanbul Belediyesi'nden 22, Ankara'dan 4.5, Antalya'dan 2.1 milyar lira borç kaldı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün 'AKP'nin borç mirası' ddiyerek en borçl belediyeleri listelediği haberine göre, İBB'nin sadece İSKİ'ye 8.5, İETT'ye de 2.5 milyar lira borcu var. 25 yıl aradan sonra Ankara'yı yeniden CHP'ye kazandıran Mansur Yavaş da belediyeyi AKP'den borç yüküyle devralacak. Ankara Büyükşehir'in Hazine'ye 1.25 milyar lira borcu bulunurken, kısa ve uzun vadeli banka borcunun 2 milyar lira, 3'üncü şahıslara olan borcunun 1.3 milyar lira, faiz giderlerinin de 142 milyon lira olduğu bildirildi.


 
İller Bankası verilerine göre, en çok borcu bulunan belediyeler AKP'lilerin yönettiği illerdekiler. İller Bankası'na borçta başı yine AKP'nin kazandığı Bursa Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 73 milyon lira ile çekiyor. Bursa'yı 821 milyon lira ile yine AKP'nin kazandığı Gaziantep Belediyesi izlerken, AKP'nin kazandığı Sakarya Belediyesi de 805 milyon lira ile üçüncü sırada. AKP'nin yine yüksek oyla aldığı Konya 699 milyon lira ile dördüncü olurken, AKP'den CHP'ye geçen Antalya Büyükşehir, borçta 5'inci sırada. Antalya'nın İller Bankası'na borcu 614 milyon lira. İller Bankası'na en az borcu olan son 5 kent ise 26 milyon lira ile Uşak, 21 milyon ile Muş, 16 milyon lira ile Tunceli, 15 milyon ile Artvin ve Iğdır.
<< Önceki Haber 'AKP CHP'ye sadece borç bıraktı.... Ankara, İstanbul... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER