AKP, İBB'de hâlâ oyun peşinde: İmamoğlu'nun olmamasını fırsat bildiler

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi dün Ekrem İmamoğlu olmadan toplandı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) grubu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) muhalefetine rağmen çoğunluğunu kullanarak Yeşilay'a 25 yıllığına bina tahsis etti.

SHABER3.COM

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin akabinde nisan ayında toplanan meclis oturumlarında Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” kurulması teklifine Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) karşı çıkması tepkilere yol açmıştı. 

AKP grubu da tepkiler üzerine geri adım atarak mayıs ayı meclis oturumunda “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı” kurulmasını önereceklerini açıklamıştı. 

EKREM İMAMOĞLU'NUN OLMADIĞI GÜN

Mayıs ayında teklif AKP grubu tarafından meclise sunuldu. Teklif, İBB Meclisi'nin eylül ayı oturumlarında karara bağlandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre eylül ayı oturumlarının sonuncusunda gündeme alınan teklif kabul edildi. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'nın adının “Sosyal Hizmetler ve Bağımlılıkla Mücadele Daire Başkanlığı” olarak değiştirilmesine karar verildi. 

Daire başkanlığına bağlı olarak “Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Müdürlüğü” kurulması da uygun bulundu. Karar oy birliği ile kabul edildi.

25 YILLIĞINA TAHSİS EDİLDİ

Aynı oturumda Yeşilay Cemiyeti Beyoğlu Şube Başkanlığı'nın talebi üzerine mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Beyoğlu Keçicipiri Mahallesi'ndeki 280 metrekarelik arazide yine İBB tarafından yaptırılarak 2018 yılının sonunda geçici kabulü yapılan binanın bağımlılıkla mücadele eğitim merkezi olarak kullanılmak üzere 25 yıllığına bedelsiz olarak Yeşilay'a tahsisi gündeme geldi. 

İBB Meclisi'nin Hukuk ve Sağlık komisyonları tarafından hazırlanan ortak raporda, İBB'ye ait binanın Yeşilay'a bedelsiz olarak 25 yıllığına tahsis edilmesi uygun bulundu.

Karara CHP grubu muhalefet etti. Hukuk Komisyonu'nun CHP'li Üyesi Ülkü Sakalar, İBB bünyesinde Sosyal Hizmetler ve Bağımlılıkla Mücadele Daire başkanlığı kurulmasını karara bağladıklarını belirterek, “Elbette Yeşilay'a karşı değiliz. Yeşilay'a birçok kurum ve kuruluş kaynak aktarımında bulunuyor. Yeni kurulan daire başkanlığının kaynağa ihtiyacı olması nedeniyle bu binanın yeni daire başkanlığına tahsis edilmesi daha doğru olacaktır.” dedi. 

Tahsis kararı, çoğunluğu elinde bulunduran AKP'li üyelerin oyları ile kabul edildi.
<< Önceki Haber AKP, İBB'de hâlâ oyun peşinde: İmamoğlu'nun olmamasını... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER