AKP MKYK Üyesi'nden 'artık torba dolmuyor' isyanı

AKP MKYK Üyesi Murat Baybatur: "Biz 250-300 liraya torbayı doldururken, bunun içinde kırmızı et yok, evin temel ihtiyaçlarının bir ay karşılandığı bir dönemde, bugün aynı alışverişi biz 600-700 liraya yapamıyoruz. Şimdi bunu görmemiz lazım.

SHABER3.COM

Manisa’nın yerel televizyonu ETV’de Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika programına konuk olan AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Murat Baybatur, döviz artışı ve gıda fiyatlarına gelen zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘DOLARI İSTESEK 8.50’LERDE TUTABİLİRDİK’

AKP’den önceki ekonomik politikalardan bahseden Baybatur, “Biz artık borçlanarak, cari açık yada buna benzer döviz borçlarımızı ödemek istemiyoruz. Peki ne yapacağız? Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla ifade ettiği konu, biz bugün itibariyle üretim enstrümanlarını daha güçlü bir şekilde hareket edilmesi, sanayi üretimi ve üretimin arttırılması için çalışacağız. Bakın 1 Eylül itibariyle dolar 8.25-8.26’ydı. Biz isteseydik şunu yapardık, faizi sabit bırakırdık ya da iki puan da arttırabilirdik, doları 8,50’lerde tutabilirdik. Piyasa kendi içinde enstrümanlarıyla, biliyorsunuz biz faizi düşürdükçe dolar yukarıya çıkıyor. Biz 8,26 iken isteseydik, şunu yapardık, faizi sabit tutardık ya da bir puan daha arttırırdık, doları 8’lerde tutardık” şeklinde konuştu.
 
‘BU KADAR EKONOMİ PROFESÖRÜ, CUMHURBAŞKANIMIZ KENDİSİ DE EKONOMİSTTİR,  BİLMİYORLAR MI?’

“Peki neden tutmuyoruz biz?” diye soran Baybatur, “Bu kadar ekonomi profesörünün olduğu ya da Cumhurbaşkanımız kendisi de ekonomisttir. Bu kadar bu verileri takip eden insanlar, bunu bilmiyorlar mı? Bunu sokakta geçene sorsanız biliyor. Ekonomiyle alakalı faizi düşürdüğünüz zaman dövizin çıkacağını… Bu, yeni bir yol haritası belirlemek demektir. Oradaki amacımız bu faiz bu kadar yüksek olursa kimse bir iş yapmaz” ifadelerini kullandı.

‘250-300 LİRAYA DOLAN TORBA, 600-700 LİRAYA DOLMUYOR’

Vatandaşların gıda konusunda büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Baybatur, markete yansıyan zamları ise şöyle açıkladı: “Marketlerde, bu korona sürecinin başlangıcı öncesinde, biz 250-300 liraya torbayı doldururken, bunun içinde kırmızı et yok. Evin temel ihtiyaçlarının bir ay karşılandığı bir dönemde, bugün aynı alışverişi biz 600-700 liraya yapamıyoruz. Şimdi bunu görmemiz lazım. Gıdada bu yüksek fiyatların olması ister istemez milleti canından bezdiriyor. Ve insanlar ister istemez cebine bakıyorlar. Programın başında da söylediğim gibi rahmetli Demirel’in sözü tencere hükümet devirir, bunun şakasının olmadığını da iyi biliyoruz.”
<< Önceki Haber AKP MKYK Üyesi'nden 'artık torba dolmuyor' isyanı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER