AKP'li eski başkan belediye arazisini kendi vakfına tahsis etmiş: CHP peşinde

31 Mart seçimlerinde Esenyurt Belediyesi, Millet İttifakı'na geçmiş, CHP'li Kemal Deniz Bozkurt oyların yüzde 51,55'ini alarak belediye başkanı seçilmişti.

SHABER3.COM

CHP'ye geçen belediyede eski başkanın icraatları da mercek altına alındı. AKP'den istifa ettirildiği belirtilen ve istifasına 'sağlık sorunları gerekçe gösterilen Necmi Kadıoğlu'nun belediye arazisini kendi vakfına tahsis ettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Esenyurt Belediyesi, dönemin belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun kendisinin de yönetiminde olduğu Yeşilköy 2001 Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’na üniversite yapılması için tahsis ettiği 25 dönümlük arsanın geri alınması için harekete geçti.

Esenyurt Çınar Mahallesi’ndeki belediyeye ait 25 bin 29 meterkarelik arazi 2011 yılında ilçe belediyesi tarafından eğitimi geliştirecek projelerde kullanmak şartıyla 25 yıl süreyle Yeşilköy 2001 Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı’na bedelsiz tahsis edilmişti.

Tahsisin iptali istemiyle ilçe belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından hazırlanan teklifte tahsisle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay alınması gerekirken onay alınmadığı belirtildi.

Belediye meclisinin alacağı tahsis kararının bir projeye dayanması gerektiğinin ifade edildiği teklifte “Yerinde yapılan incelemede tahsis edilen alanda söz konusu vakıf tarafından 2011 yılından bu yana herhangi bir faaliyette bulunulmadığı, tahsis üzerinden geçen yaklaşık 8 yıllık süreçte tahsisin amacına yönelik herhangi bir işlem yapılmadığı görülmüştür” denildi.

Başkanlık teklifini değerlendiren Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Sayıştay’ın da bu tahsisin yapılış biçimini eleştirdiğini anımsatarak “Esenyurt’un önemli bir sorunu var biliyorsunuz, okul alanlarımız son derece yetersiz. Okul yapmak için yerimiz maalesef çok fazla yok. Bu tahsis kaldırılırsa daha sonra bu yer okul tahsisi için değerlendirilebilir. Gerçek şu: yanlış tahsis edilmiş, hiçbir işlem yapılmamış, dolayısıyla bu tahsisin iptal edilmesinde fayda var” dedi. CHP Grup Başkanvekili Ali Gökmen ise “Arsanın tahsis işleminde ilgili belediye kanununa aykırılıklar söz konusu, o nedenle iptal edilmesi gerekiyor. Bir belediye başkanının kamuya ait araziyi kendi vakfına bedelsiz olarak tahsis etmesi de işin diğer boyutu. Esenyurt kontrolsüz olarak büyüyen bir kent ve bu kentte birçok mahallede çocukların eğitim göreceği okul alanı yok. Bu ve bunun gibi alanların geri alınarak kamu yararı için, Esenyurt halkı için değerlendirilmesi ve yeni okulların yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Teklif Perşembe günü ilçe meclis gündemine gelerek karara bağlanacak.

Başkanlıktan istifa eden Necmi Kadıoğlu, ilçedeki bir çok binaya kendi ismini vermişti. Esenyurt'ta kendi adının verildiği binalar ise şöyle: Necmi Kadıoğlu Stadyumu, Necmi Kadıoğlu İmam Hatip Lisesi, Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi,

Kadıoğlu'nun istifasının AKP Sözcüsü Mahir Ünal tarafından "Tamamen sağlık nedeniyle oldu" olduğu açıklanmıştı.

Ancak sosyal medyada Kadıoğlu’yu istifaya götüren sürecin sosyal medyada dolaşıma giren bir video ile başladığı iddia edilmişti.

Bir başka iddiaya göre ise Kadıoğlu, 'parti içi bir dost sohbeti'nde Erdoğan'a karşı kullandığı uslüp, konuşmaya tanık olanları harekete geçirmişti. İddiaya göre Kadıoğlu, AKP’nin siyasi başarısında kendisinin rolünün çok kilit olduğunu dile getiren cümleler kurmuş, kendisi
<< Önceki Haber AKP'li eski başkan belediye arazisini kendi vakfına tahsis... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER