Alibaba'nın Çinli kurucusu kayıp

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın yaklaşık 2 aydır medyada görülmemesi “kayıp” şüphelerine sebep oldu.

SHABER3.COM

Alilbaba'nın kurucusu Jack Ma, 2020 yılı kasım ayından bu yana ortalıkta görünmedi.  Halk arzı sebebiyle açılan soruşturmada yer aldığı belirtilen iş insanının nerede olduğu konusu tartışmalara sebep oldu.

Ma’nın şahsi Twitter hesabında en son 10 Ekim 2020'de bir tweet paylaştı. Ma kendi programı olan “Afrika İş Kahramanları” programının finalinde de yer almamıştı. 

Şirketten yapılan resmi açıklamada Ma’nın programa “takvim çatışması” sebebiyle katılmadığı bilgisine yer verilmişti.

ÇİN’DEKİ SİSTEMİ ELEŞTİRMİŞTİ

Ma’nın şirketi Ant Group, Pekin yönetimi tarafından bir süredir inceleme altındaydı. Ma, 24 Ekim’de Shangai’de yaptığı bir konuşmada Çin’deki sistemi eleştirmişti ve küresel bankacılık kuralları için “yaşlılar kulübü” ifadesini kullanmıştı.

ERKEN EMEKLİLİK İSTİYORDU

1964 doğumlu Jack Ma, 2013 yılında genel müdürlükten istifa etmiş, bu görevi iki yıl sonrasında Daniel Zhang’a devretmişti. 

Aynı tarihten sonra operasyonel çalışmalardan ve günlük işlerin yönetiminden kendini uzak tutan Jack Ma, eğitim, çevre ve hayırseverlik konularına yoğunlaşmıştı.

1999 yılında Jack Ma ve 17 ortağının 60 bin dolar bütçeyle kurduğu şirket, asgari 102 yıl ömür, yani üç nesle ulaşma hedefiyle yola çıkmıştı.

Alibaba, 2000’lerin başında işletmelerin ürünlerini tüketicilere doğrudan satabildikleri bir çevrimiçi pazar kurarak muazzam bir çıkışa imza attı. Şirket, daha sonra internet üzerinden ödeme hizmeti veren Alipay ile ülke genelindeki satış işlemlerini kolaylaştırdı.

TÜRKİYE'DE E-TİCARET SİTESİ SATIN ALDI

Jack Ma’nın başında olduğu Alibaba, son 20 yılda eşi görülmemiş bir başarıya ulaşarak değeri 500 milyar doları geçen şirketler arasına girdi. 

Toplam 86 bin çalışanı bulunan Alibaba, şu an e-ticaretin yanı sıra, dijital medya, eğlence sektörü, bulut bilişim gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor.

Alibaba’nın Türkiye'de e-ticaret sitesi Trendyol’un çoğunluk hisselerini 728 milyon dolar ödeyerek satın aldığı açıklanmıştı.
<< Önceki Haber Alibaba'nın Çinli kurucusu kayıp Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER