Alibaba'nın rekorunu kırdı

Suudi Arabistan'ın petrol devi Saudi Aramco'nun hisselerinin yüzde 1,5'ini halka arz etti. Satıştan 25,6 milyar dolar gelir elde edilirken, şirket alibaba.com rekorunu geride bıraktı.

SHABER3.COM

Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu Saudi Aramco ilk halka arzında 25,6 milyar dolarlık hisse sattı. Böylece Çinli Alibaba.com için 2014 yılında New York'ta yapılan 25 milyar dolarlık hisse satış rekoru kırıldı.

Aramco yüzde 1,5 oranındaki hissesini satışa çıkardı. Petrol devi 1,7 trilyon dolarla dünyanın halka açık en büyük şirketi oldu.

Suudi Arabistan'ın hedefi şirketin 2 trilyon dolarlık değere ulaşmasıydı.

EKONONİMİN PETROLE OLAN BAĞIMLILIĞINI AZALTACAK YATIRIMLARDA KULLANILACAK

Hisse satışı Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Suudi ekonomisini modernleştirme ve petrol bağımlılığından kurtarma planının bir parçasıydı.

Yeni endüstriler geliştirmek ve büyük projeler yapmak isteyen ülke 10 milyarlarca dolara ihtiyaç duyuyor.

Aramco ilk açıklanan planda iki ayrı borsada 100 milyar dolarlık hissesini Riyad ve Londra gibi uluslararası bir borsada halka açacaktı.

Fakat yabancı yatırımcıların iklim değişikliğine dair çekinceleri, siyasi riskler ve şirketin şeffaflıktan uzak olması nedeniyle planlar değiştirildi.

SUUDİ YATIRIMCILARA VE KÖRFEZ'İN PETRO-DOLAR ZENGİNLERİNE SATTI

Uluslararası kurumların şirket değerini 1,7 trilyon olarak göstermesi üzerine Aramco, New York ve Londra'daki pazarlama faaliyetlerini sonlandırmıştı.

Bunun akabinde Aramco hisselerini Suudi yatırımcılara ve bölgedeki zengin Arap müttefiklerine satmaya karar verdi.

Suudi bankaları hisse almak isteyen vatandaşlarına ucuz kredi sağladı ve bunun için ülke genelinde reklam yaptı.

Fazla talep gören şirketin hisse başına fiyatı 8,53 dolar oldu. Bu ay sonuna doğru şirket hisselerinin ticaretinin başlamasıyla birlikte şirketin piyasa değerinin değişebileceği belirtiliyor.

Dünya petrol üretiminin yüzde 40'ını gerçekleştiren Suudi Arabistan ve Rusya ikilisi, son görüşmelerinde fiyatların yükselmesi için üretimi kısma kararı almıştı.

Petrol fiyatları yeni üretim teknikleri ve yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle eski seviyelerinin altında seyrediyor.

ESAS ZORLUK BUNDAN SONRA

BBC Orta Doğu ekonomi muhabiri Sameer Hashmi'nin analizine göre hissedarların ellerindeki hisseleri satıp şirket değerini düşürmemesi için 2024 yılına kadar büyük kâr payları ödenecek.

Fakat analistler şirketin önündeki en büyük zorluğun, yatırımcı portföyünü genişletmek için uluslararası bir borsada halka açılması durumunda yaşanacağını belirtiyor.

Şirketin bütün işleri petrol üzerine ve pek çok uzman bunu büyük bir risk olarak görüyor.

Ham petrol talebinin azalması şirketin uzun vadeli büyümesini zorlaştırabilir.

İklim krizi ve bölgesel riskler de yatırımcıları endişelendirebilecek diğer faktörler arasında yer alıyor.

<< Önceki Haber Alibaba'nın rekorunu kırdı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER