Alman liginde Suriye harekâtı gerginliği

Türkiye'nin Suriye'de başlattığı askeri operasyon Alman futbol liginde de tartışma konusu oldu. İkinci ligde top koşturan bir Türk futbolcunun operasyonu desteklemesi tepkilere neden oldu.

SHABER3.COM

Almanya 2'nci Futbol Ligi takımlarından FC St. Pauli'nin futbolcusu Enver Cenk Şahin’in, Türkiye’nin Suriye harekatını desteklemesi büyük tartışmaya yol açtı. Taraftarlar Şahin’in takımdan gönderilmesini talep ediyor.

2'nci Bundesliga'da mücadele eden ülkenin köklü takımlarından FC St. Pauli’nin futbolcusu Enver Cenk Şahin, kişisel Instagram hesabından Türkiye’nin askeri harekatına verdiği destek nedeniyle yoğun tepki görüyor. 

"ORDUMUZUN YANINDAYIZ" TWEETİ ATTI

Geleneksel olarak sol görüşlü bir taraftar kitlesine ve yönetimine sahip takımın 25 yaşındaki futbolcusu, söz konusu paylaşımında, "Kahraman Mehmetçiğimizin ve ordumuzun yanındayız. Dualarımız sizinle! #barispinariharekati" ifadesini kullanmıştı.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre St. Pauli camiasında büyük bir tartışmaya neden olan bu paylaşımın ardından kulüp resmi internet sayfasından bir mesaj yayımladı. 

Mesajda "FC St. Pauli, kulübün değerleri ile bağdaşmayan bu paylaşımı ve içeriği kabul etmemektedir. Kulüp olarak futbolcuyla hakkında görüştüğümüz konunun üzerinde, bir iç mesele olarak durmaya devam ediyoruz" denildi. Mesajın devamında, "Konu ile ilgili kulüp içi görüşmeler tamamlanmadan, FC St. Pauli olarak başka bir açıklamada bulunmayacağız. Asla savaş olmasın!" ifadeleri paylaşıldı. 

TARAFTAR GRUBU CENK ŞAHİN'İN GÖNDERİLMESİNİ İSTİYOR

FC St. Pauli takımının en ünlü taraftar grubu Pauli-Ultras'tan yapılan açıklamada ise "Bu Şahin'in ilk söylemsel ve medyatik hatası değil. Geçmişte de milliyetçi, rejim yanlısı ve Kürtlerin ölümü ile ilgili olarak aşağılayıcı açıklamaları olmuştu" denilerek, futbolcunun takımdan gönderilmesi talep edildi. Açıklamada, "Biz Ultralar'a göre Cenk Şahin bir daha FC St. Pauli forması ile sahaya çıkmamalıdır. Kulübe çağrıda bulunuyor ve Cenk Şahin'in 11 Ekim Cuma günü takımdan gönderilmesini talep ediyoruz." ifadesine yer verildi.

2016 Dünya Futbol Şampiyonası'ndan önce de, Alman Milli Takımı formasını giyen Mesut Özil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirdiği için büyük tepki görmüş ve şampiyonanın ardından milli takımdan ayrıldığını açıklamıştı.


<< Önceki Haber Alman liginde Suriye harekâtı gerginliği Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER