Alman şirketlerinin yüzde 15'i tehdit altında

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında ikinci dalga devam ederken, haziran ayına kıyaslandığında daha az sayıdaki Alman şirketinin ekonomik varlığının tehdit altında olduğu kaydedildi.

SHABER3.COM

Almanya'nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo), Alman iş dünyası kasım anketine göre, ülkedeki şirketlerin yüzde 15’inin Covid-19 salgınının sebep olduğu kriz dolayısıyla ekonomik varlıkları tehdit altında.

Ifo'nun haziran ayındaki anketinde Kovid-19'un neden olduğu sağlık ve ekonomik kriz sebebiyle mevcudiyetlerini tehdit altında gören şirketlerin oranı yüzde 21 olarak duyurulmuştu.

İmalat sektöründe söz konusu oran yüzde 17’den 11’e düşerken, tekstil sektöründe bu oran yüzde 20’de kaldı.
Varlıklarını tehdit altında gören şirketlerin oranı bilgi teknolojileri sektöründe yüzde 5, perakende sektöründe yüzde 14 ve inşaat sektöründe yüzde 4 oldu.

OTEL VE RESTORANLARIN YÜZDE 62'Sİ TEHDİT ALTINDA

Ifo Anketler Merkezi Müdürü Klaus Wohlrabe, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bu oranın (yüzde 15) yüzde 21 olduğu Haziran 2020'ye göre bir ilerleme olduğunu belirterek, "Yine de seyahat acentelerinin ve tur operatörlerinin yüzde 86'sı, otellerin yüzde 76'sı ve restoranların yüzde 62'si şu anda ekonomik varlıklarını tehdit altında hissediyor." ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Alman şirketlerinin yüzde 15'i tehdit altında Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER