Almanya'da "glifosat" yasaklanıyor

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, yabani otları öldüren "glifosat" içerikli tarım ilaçlarının kullanımının 2024 yılında yasaklanacağını açıkladı.

SHABER3.COM

Yabani otları öldüren glifosatın böcekleri de öldürdüğünü belirten Çevre Bakanı Schulze, hayvanları ve böcekleri koruma programı kapsamında bu maddenin kullanımının yasaklandığını açıkladı. 

Glifosatın ev ve hobi bahçeleri, parklar gibi halka açık alanlarda hasat öncesi uygulanacağı ve özellikle akarsu yakınlarında kuşların koruma altına alındıkları bölgelerde kullanılmasının yasaklanacağı bildirildi. 

Yasağın Almanya ile sınırlı kalmayıp Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de glifosat kullanımı hakkında benzer yasakların getirileceği belirtildi.

MİLYARLARCA DOLAR TAZMİNAT ÖDEMİŞTİ

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ‘glifosat’ın kanseri tetiklediğinin açıklanması üzerine dünya genelinde tartışmalar başlamıştı. 

Glifosatın en büyük üreticisi Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, Monsanto Roundup tarım ilacının içeriğindeki glifosat maddesi sebebiyle kansere yakalanan kişilerin açtığı davayı kazanması sonucu milyonlarca dolarlık tazminat ödemişti.
<< Önceki Haber Almanya'da "glifosat" yasaklanıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER