Merkel'in halefi kim olacak?

Almanya'da 2021 yılında genel seçimlerin yanı sıra altı eyalette de eyalet meclisi seçimleri yapılacak.

SHABER3.COM

Almanya'yı seçim dolu bir yıl bekliyor. Altı eyaletteki seçimlerin yanı sıra genel seçimler de bu yıl içinde yapılacak. 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını seçim hazırlıklarını büyük ölçüde zorlaştırırken, özellikle Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) liderlik bilmecesine henüz cevap bulunabilmiş değil. 

Savunma Bakanı ve CDU lideri Annegret Kramp-Karrenbauer'in halefi ocak ortasında yapılacak dijtal parti kongresinde belirlenecek. Üç aday var: Friedrich Merz, Norbert Röttgen ve Armin Laschet.

FEDERAL MECLİS (BUNDESTAG) SEÇİMİ 26 EYLÜL'DE

Almanya'da genel seçimler 26 Eylül 2021'de yapılacak. Salgın hükûmetin büyük ortağı CDU ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik'e (CSU) puan kazandırdı. 

Başbakan Angela Merkel'in kriz yönetimi ve partinin ekonomik becerisi halk desteğini artırdı. Ancak Merkel'in yeniden aday olmayacak olması ve yerine kimin geçeceği sorusunun cevabının hâlâ netleşmemesi büyük bir belirsizlik.

Son anketlere göre CDU/CSU'nun yüzde 37'ye varan oy oranıyla önceki seçimlerdeki yüzde 32,9'luk oy oranının üzerine çıktığı belirtiliyor. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) ise yüzde 16 ila 17 ile 2017 seçimlerindeki yüzde 20,5'lik oy oranına kıyasla destek kaybettiği belirtiliyor. 

Buna rağmen SPD'nin oldukça erken bir dönemde başbakan adayı olarak belirlediği Maliye Bakanı Olaf Scholz bir sonraki hükûmetin başına geçmeyi hedeflediğini belirtmişti.

YEŞİLLER KOALİSYON ORTAĞI OLABİLİR Mİ?

Yeşiller Partisi'nin (Die Grünen) gözü de hükûmette. Parti, korona krizi öncesindeki anketlerde yüzde 24'e kadar yükselmişti. Son anketlere göre ise Yeşiller'in yüzde 19 ila 20 oy oranıyla 2021 seçimlerinden ikinci parti olarak çıkması bekleniyor. 

Parti 2017 seçimlerinde sadece yüzde 8,9 oranında oy alabilmişti.

Hür Demokrat Parti (FDP) ve Almanya için Alternatif (AfD) partisinin de 2017'deki oy oranlarının altında kalacağı tahmin ediliyor. 

2017'de yüzde 10,7 oy alan FDP, anketlerde yüzde altının üzerine nadiren çıkabiliyor. Önceki seçimlerde yüzde 12,6 oy alana AfD'nin oy oranı ise yüzde 10 civarında seyrediyor. 2017'de yüzde 9,2 oy alan Sol Parti'nin (Die Linke) oy oranı da yüzde 6 ila 7 arasında bulunuyor.

EYALAT SEÇİMLERİ 14 MART'TA BAŞLIYOR

Almanya'da seçim maratonu 14 Mart 2021'de Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde başlayacak.

Baden-Württemberg eyaletinde Almanya'nın Yeşiller Partili tek eyalet başbakanı olan Winfried Kretschmann'ın yeniden seçilip seçilmeyeceği partisi için büyük önem taşıyor. 

17 Aralık'ta yapılan bir ankete göre Yeşiller eyalet genelinde yüzde 35 ile CDU'nun beş puan önünde görülüyor. Kretschmann 2016'dan bu yana CDU ile kurulan koalisyon hükümetinin başında bulunuyor.

Rheinland-Pfalz'da SPD'li Başbakan Malu Dreyer 2016'dan bu yana FDP ve Yeşiller ile kurulan koalisyon hükûmetinin liderliğinde. Son anketler ise CDU'nun bu eyalette SPD'nin önünde olduğunu gösteriyor.

Thüringen'de seçimler 2019 yılı ekim ayında yapılan eyalet meclisi seçiminin akabinde kaos sebebiyle tekrarlanacak. CDU, Sol Parti, SPD ve Yeşiller seçim için 25 Nisan'ı belirlerken, seçim tarihi henüz kesinlik kazanmadı. 

Sol Parti anketlere göre CDU ve AfD'den oldukça önde bulunuyor.

ÖNDE GİDEN PARTİLER VE İSİMLER...

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Saksonya-Anhalt'ta seçimler 6 Haziran'da yapılacak. Burada CDU'lu Reiner Haseloff, SPD ve Yeşiller ile kurulan koalisyon hükûmetinin başında. Son anketlere göre burada CDU önde.

2021 sonbaharında ise Mecklenburg-Vorpommern'de eyalet seçimleri ve Berlin Eyalet Meclisi seçimleri yapılacak.

Mecklenburg-Vorpommern'de SPD'li Manuela Schwesig'in yeniden seçilmesi bekleniyor. Berlin'e hükûmet eden Belediye Başkanı Michael Müller'in hedefi Federal Meclis'e girmek. Anketlere göre bu eyalette de CDU önde bulunuyor.
<< Önceki Haber Merkel'in halefi kim olacak? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER