Almanya'da dizel yasağıyla ilgili iki dev şirket maliyeti üstlenmeyi kabul etti

Almanya'da Köln İdare Mahkemesi, gelecek yıldan itibaren Köln ve Bonn şehir merkezlerinde bazı dizel araçların yasaklanmasına karar verdi. Bu sorunun giderilmesi içinse 'maliyeti kim karşılayacak' tartışmasında iki otomotiv devi anlaşmayı kabul etti, biri reddetti.

SHABER3.COM

Söz konusu mahkeme kararına göre, Euro 4 sınıfı eski dizel yakıtlı araçlar, 1 Nisan 2019'dan itibaren Köln ve Bonn şehir merkezlerine giremeyecek. Söz konusu yasak, 1 Eylül 2019'dan itibaren, daha yeni olan Euro 5 sınıfı dizel araçları da kapsayacak.

Getirilen yasakla her iki şehirdeki hava kirliliğinin azaltılması amaçlanıyor.

Euronews'in haberine göre söz konusu karar Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer ile Alman otomotiv devlerinin yöneticileriyle 5 saat süren hava kirliliğini azaltma toplantısı sırasında geldi.

"Otomotiv devleri 3 bin euroluk donanım maliyetini karşılamaya hazır"

Almanya Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, otomotiv firmaları Volkswagen ve Daimler'in eski dizel araçların donanım maliyetlerini kendilerinin karşılamaya hazırlandığını ancak BMW'nin buna yanaşmadığını bildirdi.

Bakan Scheuer, Alman otomobil üreticilerinin dizel emisyonlarını azaltmaya katkıda bulunmak için araç başına 3 bin Euro harcamaya hazır olduğunu ve bu harcamanın donanım yeniliklerini kapsayacağını da salık verdi.

Scheuer ayrıca Volkswagen, Daimler ve BMW'nin ticari teşviklerin devam etmesini istediklerini de söyledi.

Otomotiv firmalarının talep ettiği teşvik, müşterileri daha düşük emisyonlu, sürüş yasaklarından etkilenmeyecek, daha yeni ve daha çevre dostu araç satın almaya ikna etmeyi amaçlıyor.

Alman bakan, benzer konuşmayı yabancı otomobil üreticileri ile de masaya yatıracağını ve onların da dizel meselesine çözüm bulmasını isteyeceğini dile getirdi.

Dizel marka otomobillerin çevreye zararlı emisyonlarının gerçek seviyelerini gizlemek gibi bazı skandallar, son yıllarda Almanya'nın otomobil endüstrisinin küresel itibarına ağır darbe vurdu.

Çevrecilik alanında faaliyet gösteren DUH grubu, Köln ve Bonn kentlerinin de yer aldığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, şehirlerin nitrojen dioksit (NO2) seviyelerinin izin verilen sınırlara indirgenmesi ve dizel araçların yasaklanması için mahkemeye başvurmuştu.
<< Önceki Haber Almanya'da dizel yasağıyla ilgili iki dev şirket maliyeti... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER