Durum çok ciddi

Almanya hükûmeti sözcüsü, hastanelerdeki durumun "çok ciddi" olduğunu söyledi. Almanya'da 10 Ocak'a kadar geçerli olan kapanma önlemlerinin uzatılması bekleniyor.

SHABER3.COM

Almanya'nın başşehri Berlin'de basın mensuplarının sorularını cevaplayan Federal Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına dair açıklamalarda bulundu. 

Almanya'da hastanelerdeki durumun "çok ciddi" olduğunu ifade eden Seibert, Noel ve tatil günlerinde bildirilmeyen vakalar olduğuna işaret ederek şu anda yeni vaka sayısı hakkında net bir değerlendirme yapılamayacağını söyledi.

AŞI TEMİNİ AB İLE BİRLİKTE YAPILACAK

Seribert, ayrıca hükümetin aşı stratejisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Hükûmetin, Almanya'nın Avrupa Birliği (AB) ile birlikte aşı temin etmesi kararının arkasında durduğunu belirten Seibert, "Biz bunun doğru yol olduğuna eminiz." dedi. 

Gazetecilerin çok az sayıda aşı sipariş edilmesi ve aşılamanın yavaş ilerlemesine ilişkin sorularını da Seibert, "Eyaletlere göre uygulamaların farklılık gösterdiğini belirterek aşılamanın her yerde en iyi şekilde işlemediği." şeklinde cevaplandırdı.

Alman Sağlık Bakanlığından bir yetkili, "Başlarda aşı arzının yeterli olmayacağı biliniyordu." diye konuşmuştu.


TEDBİRLERİN UZATILMASI BEKLENİYOR

Diğer yandan Almanya'da Aralık ortasında yürürlüğe giren ve 10 Ocak'a kadar geçerli olan tam kapanma tedbirlerinin uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanları Balı günü düzenlenecek toplantıda önlemlerin uzatılmasını ele alacak.

Toplantı öncesi açıklama yapan enfeksiyon sayılarının yüksek seyrettiği Bavyera, Saksonya ve Thüringen'in başbakanları tedbirlerin en erken ocak sonuna kadar uzatılmasını talep etti. 

Ancak özellikle anaokulları ile okulların kapanması konusu eyaletler arasında tartışma yaratıyor. Vak'a sayılarının göreli olarak düşük seyrettiği eyaletler yüksek sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesini talep ederken bazı eyaletler ise 1-15 Şubat arasında başlayacak olan kış tatilinin öne çekilmesini talep ediyor."YENİ RİSKLERE GİRİLEMELİ"

Bild gazetesine mülakat veren Bavyera Başbakanı Markus Söder, "Tam kapanmayı ocak sonuna kadar uzatmak zorundayız." dedi. 31 Ocak'tan sonra nasıl bir yol izleneceğine ilişkin net bir değerlendirme yapmaktan kaçınan Söder, "Şu anda önümüzü görebildiğimiz ölçüde karar alıyoruz." dedi.

Saksonya Başbakanı Tobias Hans ise Funke Medya Grubu'na verdiği mülakatta federal hükûmet ile eyalet yönetimlerinin Koronavirüs'ün yeni varyantını göz önünde bulundurarak yeni risklere girmemesi gerektiğini söyledi. 

Hans, "Hastanelerimiz sınıra dayandı; tam kapanma önlemleri uzatılmadan durumu kontrol altına alamayız." diye konuştu.

Almanya'da yüksek vak'a sayıları ve ölü sayısındaki artış sebebiyle 16 Aralık'ta sadece acil ihtiyaçların karşılanmasına yönelik işletmelerin açık kalmasını öngören karantina tedbirleri yürürlüğe girmişti.
ÖNE ÇIKAN HABERLER