İki ton altın kayıp...

Bir Alman’ın kurduğu ve başka bir Türk’e sattığı Bonus Gold isimli şirket soruşturuluyor. Türkiye’nin 2012’de başlattığı Altına dayalı tahvilin Almanya ayağını kuran ve Türk bayrağının bile alet edildiği vurgunda ismi geçen şirket sahibi Mesut P. tutuklandı.

SHABER3.COM

Almanya’nın finans merkezi Frankfurt’un yakınlarındaki Heusenstamm kasabasında kurulan PIM Altın ve Kıymetli Maden Kurumu Lti. Şti.‘nin (PIM Gold und Scheideanstalt GmbH- Premium Gold Deutschland GmbH) sahibi Mesut P. tutuklandı. 

ALTINA DAYALI TAHVİLİN ALMANYA AYAĞI

Bir Alman’ın kurduğu ve başka bir Türk’e sattığı Bonus Gold isimli şirket de soruşturuluyor. 

Türkiye’nin 2012’de başlattığı Altına dayalı tahvilin Almanya ayağını kuran ve Türk bayrağının bile alet edildiği vurgun, büyük skandalla patladı.

"ALTINLARINIZI KASAYA KOYUP..."

Bir Türk’e ait özel şirket PIM Gold'un, altın karşılığı hisse sattığı, "Altınlarınızı kasaya koyup size karşılığında iki yıllık yüzde 25'lere kadar euro bazında faiz veriyoruz." dediği tespit edildi. 

Ancak kasalarda böyle bir altın olmadığı ortaya çıktı. PIM Gold'un olmayan altının hisselerini yüksek faiz vaadiyle üstelik de yüzde 30 daha pahalıya gurbetçilere sattığı belirlendi. 

Bir Alman tarafından kurulup daha sonra başka bir Türk'e satılan diğer şirket Bonus Gold'un 760 kilo altını olması gerekirken, bunun 610 kilosunun kayıp olduğu, şirketin topladığı paranın ise 35 milyon euronun üzerinde olduğu belirtiliyor. 

İki şirketin sattığı hayali altın miktarı 2 tonu aştı. Hem para kaptıran hem de altın alamayan mağdurların sayısının binleri aştığı sanılıyor.

OLMAYAN 1,5 TON ALTINI SATTI

PIM Gold'un, en azından 1,5 ton altın karşılığında müşterilerine hisse sattığı ancak ortada altın olmadığı ortaya çıktı. Vurgunun boyutu ise şimdilik 67 milyon 778 bin euro olarak hesaplanıyor. 

Savcılığın bir süre önce baskın yaptığı Heusenstamm'daki şirket merkezinde suratlar asık ve çalışanlar kendilerine rakip olan "Altına dayalı hisse" satan Bonus Gold’un ihbarcı olduğunu iddia ediyor. 

Ancak olmayan altınların nasıl pazarlandığı ve karşılığında nasıl faiz ödendiği sorularına cevap verilemiyor.

PIM Gold, külçe altınının 0,1 gramını 7,47 euroya, kilosunu ise 45 bin 185,40 euroya satıyor. Müşteriye, "Altınlarınız kasamızda kalacak ve karşılığında size faiz vereceğiz." deniliyor. Aslında ortada altın bulunmuyor 

BAŞSAVCI: HİÇ OLMAYAN ALTINA YATIRIM

Alman adli makamları, 2017'de bu şirkete ilk baskını yaptı ancak iki yıl içinde sistemi çözebildi. Olayı soruşturan Darmstadt Başsavcısı Robert Hartmann, "Nitelikli dolandırıcılık şüphesiyle soruşturma yürütüyoruz. Bu firma, güvence olarak tuttuğunu söylediği, fakat hiç bulunmayan altınlar karşılığı yatırım yapıldığını göstermiş." diye konuştu. 

Başsavcı şirkete çarşamba günü baskın ve arama yaptıklarını, mahkemenin Genel Müdür Mesut P.'yi (48) tutukladığını duyurdu. 

Tutuklama sebebi olarak zanlının Türkiye'ye kaçma riski gösterildi.

HAYALİ ALTINLA YATIRIM NASIL BAŞLADI?

PIM Gold, halen Türk tv'lerinde yayın yapmaya devam ediyor ve internet sitesinde de yatırımın nasıl yapılacağı anlatılıyor. 

Gerçekte olmayan altınla yatırımın hikâyesi ise 2013'te başlamış. Yani Türkiye'de altına dayalı tahvil ihracı başladıktan hemen sonra. Alman Handelsblatt Gazetesi, bu tarihte Oskar B. (60) adlı Almanla tanışan Mesut P.'nin geliştirdiği programı beğendiği ve bununla PIM Gold'un kurulduğunu yazdı. 

Oskar B., PIM Gold'un bilgisayar sistemlerini programlamak için saati 65 euroya işe başladı. Ancak ikili sonra birbirinin can düşmanı oldu.

SORUŞTURULAN DİĞER ŞİRKET: BONUS GOLD

Mesut Pazarcı, PIM Gold'u kurarken, benzer şekilde Oskar B. de Bonus Gold'u hayata geçirdi. Her ikisi de karşılıklı şikâyetçi oldu. Mesut P. şimdi tutuklandı, Giessen Savcılığı da Bonus Gold hakkında soruşturma yürütüyor. 

İkisi de aynı sistemi kullanıyor ve sadece altınları satmıyorlar, ‘olmayan altınları’ satıp müşteri adına kasalarında depoluyorlar.

PIM altın karşılığı yatırım yapan müşterilerine üç çeşit ürün sunuyor. Bonusgoldkauf Plus, Bonusgoldspot Plus ve Kindergold (Çocuk altını). Bu altın ürününe para yatıranlara yılda yüzde 3 ile yüzde 6 oranında euro bazında faiz ödeniyor. 

PIM'ın kasasında altın bırakmayanlara ne ödendiği bunlara ne çeşit altın satıldığı ise bilinmiyor.

HEM ALTIN HEM İKİ YILDA YÜZDE 22 FAİZ!

PIM'in sonradan rakibi olan Bonus Gold ise bir ayda yüzde 1,5 faiz öneriyor. İki yıl için altınını kasada bırakanlara ise yüzde 22 vadediliyor. 

Alman uzmanlar, altının asla böyle bir getirisinin olmadığını ve olamayacağını da belirtiyor ancak şu anda binlerce mağdur birikmiş durumda. Mağdurlar arasında Türkler'in yanı sıra Almanlar da bulunuyor.

Her iki şirket de, müşterilerinin "Peki altından nasıl para kazanıp da bize faiz ödüyorsunuz?" sorularını ise, "Biz hurda altın işi yapıyoruz. Sizden aldığımız parayla oluşturduğumuz sermayeyi orada kullanıyoruz ve bu altınların geri dönüşüm döngüsünden, yeniden değerlenip satılmasından para kazanıyoruz." diye cevaplamış.

O DA BİR TÜRK'E SATTI

2014’te PIM Gold'la iş anlaşması yapan Oskar B.'nin, Mesut P.'nin yanındaki tek kişi olduğu ve işleri tek başına yönettiği belirtildi. 

Sadece bir kişinin milyonlarca euro akan şirketi nasıl yönetebildiği bilinmezken, bir süre sonra Oskar B., ayrıldı ve Bonus Gold'u kurdu. Oğlunun yanı sıra iki arkadaşıyla Bonus Gold ile para toplamaya başladı. 

Bir süre sonra da bu şirketi Wuppertal'dan gelen bir Türk'e sattı. Şimdi her iki şirket rakip firmanın çamur attığını öne sürüyor. Alman savcılığı milyonlarca euronun şahsi hesaplara aktarılıp aktarılmadığını inceliyor.
<< Önceki Haber İki ton altın kayıp... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER