Almanya'dan Türkiye'ye Korona notası: Verileri düzgün açıklayın!

Almanya, ekim ayı başında Türkiye'ye Koronavirüs verilerini Dünya Sağlık Örgütü normlarına uygun bir şekilde açıklamadığı için nota verdi.

SHABER3.COM

Almanya hükûmeti yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vak'aları ile ilgili uyguladığı bilgi paylaşım yöntemleri sebebiyle Türkiye'ye eleştirilerde bulundu. 

Der Spiegel'e açıklamalarda bulunan bir Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye'den salgın hakkındaki "haberlerin ve verilerin yeniden uluslararası standartlara göre açıklanmasının" talep edildiğini dile getirdi. 

Sözcü, bununla ilgili olarak geçen ekim ayı başında Ankara'ya sözlü nota verildiğini de sözlerine ekledi.

Der Spiegel'in haberine göre Almanya bu adımı Türkiye'nin enfekte olmasına rağmen semptom göstermeyen kişileri istatistiklerden çıkarması üzerine attı. 

Ankara'nın uygulamasının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen normlara uymadığını vurgulayan Bakanlık sözcüsü, böyle bir değerlendirmede enfekte olmuş çok sayıda kişinin istatistiklere girmediğini ifade etti.

BÜYÜKELÇİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

İlgili habere göre, Türkiye'ye sözlü nota verilmesinden iki hafta sonra, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın kriz görevlisi, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi'ne bir kez daha Almanya'nın kaygılarını aktardı. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın bugün itibarıyla Türkiye açıkladığı istatistiklerde hâlâ bir değişikliğe gitmediği için bu ülkedeki gerçek vak'a sayıları hakkında güvenilir bir değerlendirme yapmanın mümkün olmadığı görüşünde.

Almanya hükûmeti, geçen ağustos ayında dört vilayeti (İzmir, Aydın, Muğla, Antalya) Türkiye geneli için yaptığı seyahat uyarısının dışında bırakmış, ancak ekim ayı sonunda yaptığı açıklamada 9 Kasım tarihinden itibaren seyahat uyarısının yeniden Türkiye'nin tamamı için geçerli olacağını duyurmuştu. 

Der Spiegel'e göre Alman hükümetinin kararını değiştirmesine, Ankara'nın istatistikleri açıklamada izlediği yöntem neden oldu.
<< Önceki Haber Almanya'dan Türkiye'ye Korona notası: Verileri düzgün... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER