Altun ailesinin 'çifte maaş aldatmacası' mahkemede ortaya çıktı

Çifte ballı maaşla gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, geçen yıl THY’den aldığı maaştan feragat ettiğini Twitter hesabından duyurmuştu. Mahkeme kayıtlarına yansıyan belgelere göre ise Altun, sadece 3-4 ay THY’den aldığı maaştan feragat etmiş. Fahrettin Altun’un da çifte maaş alması ve bir eve 4 maaş girmesi uzun süre gündem olmuştu.

SHABER3.COM

Mayıs 2018 tarihinden beri THY Yönetim Kurulu’nda görev alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, karşılığında üç ayda bir ikramiye ve huzur hakkı alıyordu. Olayın, birçok medya organında yer almasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Fatmanur Altun, “Evet, bir ücret var. Aylık 20 bin TL. Ve ben kamu namına o ücretten gönül rızamla feragat ettim. Böyle bir ücretten feragat etmiş olabileceğim aklınıza hiç yatmıyor değil mi. İBB’de bile tek kurum, 3 maaş” düzeni varken, aklınızın almaması normal. Bu arada CHP’de tecavüz var” ifadelerini kullanmıştı.


Maaş tartışmaları nedeniyle Fahrettin Altun’la davalık olan CHP’li Özgür Özel, mahkemeye gelen resmi yanıtı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Fatmanur Altun, ‘feragat ettim’ dediği THY Yönetim Kurulu üyeliğinden aldığı maaşı, pandemi sürecinin sona ermesiyle birlikte almaya yeniden başlamış.

FERAGAT KISA SÜRMÜŞ

Söz konusu açıklamanın ardından Fahrettin Altun ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında açılan davada Fatmanur Altun’un bu ücreti almaya devam ettiği belirtildi. Bidebunu izle isimli Youtube kanalına konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Mahkemeye yaptıkları başvuruda Fatmanur Altun’un pandemi sürecinin ardından THY’den maaş almaya devam ettiğini aktaran Özel, dava sürecinde ortaya çıkan skandalı şöyle aktardı:

“Sorun bakalım bunlar nereden maaş alıyor diye mahkeme başvurduk. Fahrettin Altun’un hem İletişim Başkanlığı’ndan maaş aldığı, Borsa İstanbul’dan, hem diğer anonim şirketten maaş aldığı çıktı. Eşi, hem Marmara Üniversitesi’nden maaş alıyor, hem THY’den alıyor. Ama bunu çökertmek için geçen sana açıklama yapmışlardı. Demişlerdi ki; ‘Eşi maaştan feragat etti. ’ Yazımız üzerine mahkemeye resmi cevap geldi. Resmi, mühürlü, damgalı… İnanmayana gösteririz. Cevapta deniyor ki; ‘Geçen sene THY, pandemi sırasında uçuşlar yokken yönetim kurulu üyeleri belli bir süreliğine maaştan feragat kararı almıştır. ’ Yanılmıyorsam 3 ya da 4 ay… O dönemde hanımefendi maaş almamış, o günden sonra maaş almaya devam etmiş. Ve şu an da maaşı yatıyormuş. Fahrettin iki, eşi de iki; etti dört maaş… ”
<< Önceki Haber Altun ailesinin 'çifte maaş aldatmacası' mahkemede ortaya... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER