Anestezi uzmanı Aygün, soba zehirlenmelerine karşı uyardı


Anestezi ve Reanimasyon Uzman Dr. Serap Aygün, kış ayları ile birlikte soba zehirlenmelerinin yeniden gündeme geldiğini belirterek, "Soba zehirlenmelerinin bazı kurallara dikkat edilerek önlenmesinin mümkündür. Sessiz katil olarak da bilinen soba zehirlenmesin önüne geçmek için güvenlik uymalıyız ki sessiz katil sonumuz olmasın." dedi.

Dr. Serap Aygün, "Soba zehirlenmesi odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından kaynaklanır. Bu gaz renksiz kokusuz olup solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder." diye konuştu.

Baş ağrısı, yorgunluk hissi ve mide bulantısının karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri olduğunu ifade eden Aygün, şunları kaydetti: "Karbonmonoksit (CO) gazı, renksiz ve kokusuz olduğundan dolayı hasta zehirlendiğinden haberi bile olmaz. Genellikle bu bulguların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür."

Soba zehirlenmesi anında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi veren Uz. Dr. Serap Aygün, "Hemen ortamın havalandırılmalı, kapı ve pencere varsa hemen açılmalıdır. Ortamdan hızla uzaklaşılmalı ve temiz havaya çıkılmalı ve 112 Acil Servis aranmalıdır." dedi. CİHAN
<< Önceki Haber Anestezi uzmanı Aygün, soba zehirlenmelerine karşı uyardı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER