Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor


Ülkemizde her yıl 1.3 milyon bebek dünyaya geliyor. Bu bebeklerin yaklaşık yüzde 10'nu, yani 130 bini erken (prematüre) doğuyor. Son 10 yılda Türkiye'de bebek ölümleri azalırken yaşanan ölümlerinin en büyük sebebinin prematürelik olduğu belirtildi. Prematüre doğumunun en önemli nedenin enfeksiyon olduğunu söyleyen uzmanlar, bu bebekler için anne sütünün hayat kurtardığını belirtti.

Liv Hospital Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanları Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığına, prematüre bebek konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yeni doğan yoğun bakım süreci ile bebeklerin hayata tutunabildiklerine dikkat çekiyor.

PREMATÜRE BEBEĞİN İLACI ANNE SÜTÜ

Anne sütünün bebek için hayat kurtarıcı olduğunu anlatan Şarman ve Dayanıklı, "Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin, fiziksel ve ruhsal gelişimini etkiliyor. Anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, yapılan araştırmalara göre çok daha hızlı gelişiyor, kilo alıyor, enfeksiyon riski azalıyor. Ayrıca bebek ve anne arasında, bu zorlu dönemde çok daha derin bağ kuruluyor. Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oluyor ve sütü daha çok geliyor. Prematüre bebekler diğer yeni doğanlara göre çok daha ciddi takip gerektiriyor. Bu bebekler ne kadar erken doğarsa o kadar fazla sağlık problemi yaşıyor. Fakat sağlık problemleri uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indiriliyor. Ancak bebek, taburcu edildikten sonra bazı enfeksiyonlar, yetersiz beslenme ve bakım nedeniyle bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Prematüre bebeklerde ilk 2 yıla dikkat etmek çok önemli. Bu süreçte iyi beslenmek, temiz hava solumak, enfeksiyondan kaçınmak ciddi önem taşıyor. Özellikle kış ayları prematüre bebekler için büyük risk oluşturuyor." ifade etti.

'KUVÖZDE DE OLSA BOL BOL ANNE KUCAĞI'

Şarman ve Dayanıklı, şu tavsiyelerde bulundu:

"-Bebekle ilişki hastanede kaldığı günlerden başlayarak devam etmeli.
-Kuvözde kucağa alınamadığı zamanlarda başını ya da parmağını tutarak, göz teması yaparak ilişki kurarak başlanabilir.
-Uygun haftaya geldiğinde emzirme denemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.
-Evde bebekle teması arttırmak için masaj yapılabilir. Masaj bebeği rahatlatır, kasların çalıştırmasını sağlar ilişkinizi güçlendirir.
-Kucağınızda çıplak teninize temas edecek şekilde onu tutmak bebeğiniz rahatlatır." CİHAN
<< Önceki Haber Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER