Emziren anneler bu habere dikkat!

Domuz gribi kronik hastalığı olanlarda ölümcül seyredebiliyor.

Emziren anneler bu habere dikkat!

Hızla yayılan ve ne şekilde değişime uğrayacağı tam olarak kestirilemeyen domuz gribi (H1N1) bebeklerde, kronik hastalığı olanlarda ölümcül seyredebiliyor.

Anneler ise 'grip olursam bebeğimi emziremem' endişesi ile emzirmeye ara verebiliyor. Grip olan anne emzirmeye devam etmeli diyen uzmanlar, emzirmeyi kesen annenin aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok ettiğini söyledi.
 
Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal çocuklu annelerin grip anında neler yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Emziriyor olmak büyük şans Çivilibal, "Grip, anne sütünden geçişten çok, havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaşır. Emzirmeyi kesen anne, aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok etmiş oluyor. Oysa grip vakalarının arttığı bu dönemlerde, emziriyor olmak büyük bir şans. Çünkü anne sütü, içeriğindeki bağışıklığı güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel maddeler ile bebekleri hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenen bebekler, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını hafif ve daha az geçirirler.” şeklinde konuştu.

"MUTLAKA MASKE TAKIN" 
Doç. Dr. Mahmut Çivilibal grip olan annenin emzirme sırasında alması gereken önlemleri şöyle sıradı:
-Emziren anne grip veya nezle geçiriyorsa nefesini olabildiğince bebekten uzak tutmalı,
-Bebeğin yüzüne doğru öksürüp hapşırılmamalı,
-Emzirme gibi yakın temas durumlarında mutlaka maske takılmalı ve bu maske en fazla 30 dakika sonra yenisi ile değiştirilmeli. 
-Göğüs ucu ve kıyafetler temiz olmalı, hijyen kurallarına uyulmalı.
-Eller sık sık sabunla yıkanmalı,
-Ellerin sık temas ettiği yüzeyler (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar, vb) sık sık temizlenmeli.
-Bebek ne annesi ne de bir başkası tarafından kesinlikle öpülmemeli,
-Ev sık sık havalandırılmalı. 
-Grip olan anne mutlaka doktora danışarak ilaca başlamalı. Doktor tarafından antiviral ilaç kullanması önerilen anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilir. 
-Emziremeyecek kadar hasta olan anne, pompa ile sütünü bir biberona sağıp bebeğine verilmesini sağlamalı.

"DOKTORA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN"
Emziren bir anne hastalandığı zaman hangi ilaçları kullanabileceği ile ilgili Doç. Dr. Mahmut Çivilibal, şu bilgileri verdi: “Emziren anneler birçok ilacı doktor önerisi ve kontrolü altında rahatlıkla kullanabilir. Grip olan ve emziren anne gerekli olduğunda doktor önerisi ile antiviral (grip hastalığının tedavinde kullanılan ilaçları güvenle kullanabilir. Kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar ise bir elin 5 parmağını geçmez. Bunlar: sitotoksik ilaçlar (kanser ilaçları), migren tedavisinde kullanılan ergotamin türevi ilaçlar, altın tuzu içeren ilaçlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardır.”

"BOL SIVI TÜKETİN"
“Anne grip olduğunda grip olduğunda herkes gibi genel hijyen kurallarına mutlaka uymalı.” diyen Çivilibal sıvı tüketiminin önemine dikkat çekerek “Emziren anne süt verdiği için diğer insanlara göre daha fazla sıvı, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol sıvı, bitki çayı ve meyve tüketmelidir.. Her zamankinden daha fazla proteinli gıdalar tüketmeli ve bebeklerini emzirme saatleri dışında sürekli dinlenmelidir.” dedi 

CİHAN
<< Önceki Haber Emziren anneler bu habere dikkat! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER