"Annelerin bebeklerine verebileceği en güzel hediye anne sütü"


Annelerin bebeklerine verebileceği en güzel hediyenin anne sütü olduğu belirtildi. "Anne Sütü ve Emzirme Haftası" kapsamında Özel Medicabil Hastanesi'nde düzenlenen toplantıda anne adayları emzirmenin önemi hakkında bilgilendirildi. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yılmazlar, her anne için doğumun, güzel bir anı olarak kalmaya layık olduğunu söyledi.

Özel Medicabil Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Hemşiresi Gamze Oturmaz ise anne ve yeni doğanın sağlığı, anne sütünün faydaları ve emzirme tekniklerinden bahsetti. Her kadının şartları ne olursa olsun, profesyonel ve toplumsal destek ile emzirmeyle ilgili tecrübe kazanmalarını sağlamayı hedeflediklerini anlatan Oturmaz, "Annelerin bebeklerine verebilecekleri ilk ve en güzel hediye anne sütüdür. UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın önerileriyle anneler emzirmeye ilk 1 saat içinde başlamalı. İlk süt çok önemlidir, bebeklere mutlaka verilmesi gerekiyor. Çünkü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bunu doğal bir antibiyotik olarak düşünebilirsiniz. İlk 6 ay sadece anne sütü diyoruz. 6 ayın ardından da 2 yaşına kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütüne devam edilmesini tavsiye ediyoruz." dedi.

ANNE SÜTÜ BEBEĞİN EN DOĞAL HAKKIDIR

Anne sütünün özel bir kokusu olduğunu ve bebeğin bu koku sayesinde gözü kapalı bile olsa süte ulaşabildiğini ifade eden Oturmaz, anne sütünün faydalarıyla ilgili şunları sıraladı: "Anne sütünün içinde bebeği kanserden koruyan maddeler bulunur. Anne sütünün içerisindeki maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrılarını azaltır. Daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Emzirilen bebekler daha sağlıklıdır. Bebekler, anne sütünü tamamen ve kolaylıkla sindirir. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık görünme oranı çok düşüktür. Anne sütü bebeğin zekasını 8-10 puan artırır. Anne sütüyle beslenen bebeklerde konuşma problemi, şeker hastalığı, lenf kanseri, diş çürükleri daha az görülür. Uzun süreli emzirmeyle orta kulak iltihabı riski azalır. Alerjiye karşı koruyucudur. Bebeği pişikten korur. Solunum yolları hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenir. İdeal besin olan ve etkileri yaşam boyu devam eden anne sütüyle beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır."

EMZİRMEYLE ANNE VE ÇOCUK ARASINDA BAĞ OLUŞUR

Oturmaz, emzirmenin anne sağlığına olan faydalarına da değinerek şunları söyledi: "Emzirme annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık, kemik erimesi riskini azaltır. Anneyi gevşetir, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar, anneyi dinlendirir. Emzirmeyle anne ve bebek arasında çok güçlü duygusal bir bağ oluşur. Daha çok süt üretmek için sık sık emzirmek gereklidir. Sık emzirmek sütün gelmesini kolaylaştırır. Bebek daha çabuk kilo alır. Anne emziremediğinde psikolojisi olumsuz etkilenir. Bebeği kabullenmeme ve yorgunluk gözükebilir."
CİHAN
<< Önceki Haber "Annelerin bebeklerine verebileceği en güzel hediye anne... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER