Avrupa'da normale dönüş emareleri

Bazı Avrupa ülkeleri, yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) sebep olduğu salgın kapsamında başlattığı kısıtlayıcı tedbirleri gevşetmeye yönelik planlarını duyurdu.

SHABER3.COM

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için mart ayı ortalarında yürürlüğü konan ulaşım, sınır geçişleri ve sosyal hayata yönelik kısıtlamaları esnetmesi beklenen ülkelerse şunlar oldu:

AVUSTURYA KÜÇÜK İŞLETMELERİ AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Avusturya 400 metrekareden küçük dükkanları 14 Nisan'dan itibaren açmayı planlıyor. Ülkede virüsün yayılımının hızlanmaması halinde 1 Mayıs'tan itibaren alışveriş merkezleri, kuaförler ve daha büyük dükkânlar da faaliyete devam edebilecek. 

Ülkede restoran ve otellerin mayıs ayı ortalarında açılması bekleniyor.

BULGARİSTAN VE ÇEKYA KURALLARI ESNETECEK

Bulgaristan parlamentosu geçen ay uygulanan bazı kısıtlama ve yaptırımları esnetmek için 6 Nisan'da oylama yaptı. Buna göre, çiftlik pazarlarının yeniden açılması ve bazı aktiviteler üzerindeki para cezasının düşürülmesine karar verildi.

Çekya'da ise hükümet, hobi ürünleri, inşaat malzemeleri ve bisiklet satan dükkânların 7 Nisan'dan itibaren yeniden açılmasına izin verdi. 

Açık alanda vakit geçirmek, bisiklet sürmek ve koşu yapmak gibi aktivitelere yönelik yasaklar da hafifletildi.

Ülkede ayrıca Paskalya Bayramı'ndan sonra bazı seyahatler için makul gerekçeler sunulması halinde izin verilecek.

DANİMARKA VE NORVEÇ OKULLARI AÇACAK

Danimarka, birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar öğrenciler için okulları ve gündüz bakım merkezlerini 15 Nisan'da yeniden açmayı planlıyor. 

Ülkede, 10 kişiden fazla toplantılar, kafe, restoran ve kuaförlere yönelik ve diğer bütün yasakların en erken 10 Mayıs'a kadar devam etmesi bekleniyor.

Norveç ise 7 Nisan'da yasakları kademeli olarak kaldıracağını duyurdu. Buna göre kreşler 20 Nisan'da yeniden açılacak. 

Bir hafta sonraysa birinci sınıftan dördünce sınıfa kadar okullar eğitime geri dönecek. Norveç'te ayrıca kuaför ve güzellik salonlarına yönelik yasakların da nisan ayında hafifletilmesi kararlaştırıldı.

ALMANYA NORMAL HAYATA KADEMELİ GEÇECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 14 Nisan'da Ulusal Bilim Akademisi'nin tavsiyelerini sunduktan sonra hükümetin bazı mesafelendirme uygulamalarını gevşetmeyi gündemine alabileceğini belirtti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn virüse dair olumlu gelişmelerin devam etmesi halinde, Paskalya tatili sonrası normal hayata kademeli dönüş üzerine görüşmelerin başlayacağını duyurdu.

Finlandiya'daysa hükümet, başşehir Helsinki çevresindeki bölge için trafik kısıtlamalarını kaldırmayı düşünüyor, ancak ülkede diğer kısıtlamaların çoğu 13 Mayıs'a kadar uzatıldı.

İRLANDA, LİTVANYA VE İSVİÇRE...

İrlanda'da sağlık yetkilileri, ülkede evde kalma uygulamasında esneklik getirileceğini duyurdu. Hükümetin ayrıca gelecek haftalarda bazı dükkanların yeniden açılmasına izin vereceği bildirildi.

Litvanya'da hükümet, ülke çapındaki kısıtlamaları 27 Nisan'a kadar uzattı. Başbakan Saulius Skvernelis, Paskalya sonrası özellikle küçük işletmeler üzerindeki kısıtlamaların kademeli olarak esnetileceğini söyledi.

İsviçre'de sınır kontrolleri, bar ve restoranların kapatılması ve 5 kişiden fazla toplanmaların yasaklanması gibi kısıtlamalar 26 Nisan'a kadar uzatıldı. Hükümet bu kısıtlamaları nisan ayı sonlarında hafifletmeyi planlıyor.

İSPANYA VE UKRAYNA

İspanyol hükümeti, ülke çapında 26 Nisan'a kadar uzatılan evde kalma uygulamasının mayıs ayında da devam edebileceğini söyledi. 

Buna göre, 26 Nisan'a kadar insanların yalnızca iş, temel gıda malzemeleri ve ilaç temini için evden çıkılmasına izin verilecek. Bununla birlikte diğer sıkı tedbirlerden bazılarının pazar günü itibariyle gevşetilmesi bekleniyor.

Ukrayna'da hükümet 3 Nisan'da insanların toplanması ve hareketine yönelik yeni kısıtlamaları duyurdu. Başbakan Denys Shmygalise ay sonunda toplu taşımanın yeniden faaliyete geçeceğini ve insanların işe gidip gelmesine izin verilebileceğini duyurdu.
<< Önceki Haber Avrupa'da normale dönüş emareleri Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER