Avrupa'da işsizlik tarihi düşüşte, Türkiye'de ise...

CHP'li Veli Ağbaba, iktidarın açıklamalarını resmi verilerin yalanladığını belirterek, sanayi üretimindeki düşüşün yeni işsizlerin habercisi olduğuna dikkat çekti.

SHABER3.COM

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, Türkiye’nin işsizlik verilerini değerlendirdi. Türkiye’de son bir yılda 888 bin kadının işsiz kaldığına, Avrupa Birliği ülkeleri arasında genç işsizliğin sürekli yükseldiği ikinci ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Ağbaba, “İktidarın ‘Kriz bizi etkilemez’, ‘Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi biziz’ açıklamalarının gerçeklikle alakasının olmadığı resmi verilerce kanıtlanmıştır” dedi.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’nin işsizlik verilerine ilişkin açıklama yapan Ağbaba, “Bakan Albayrak, ‘Türbülanstan çıktık, şahlanış dönemine girdik’ demesine rağmen son işsizlik verileri AKP iktidarının son bir yılda ülkeyi nereye sürüklediğinin en büyük kanıtıdır” dedi.

BİR YILDA İŞSİZ KALANLAR SAKARYA'NIN NÜFUSU KADAR

Ağbaba, Mayıs 2018’de 3 milyon 136 bin olan mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısının Mayıs 2019’da 1 milyon 21 bin artarak 4 milyon 157 bine yükseldiğine, bu oranın bir önceki yılın aynı ayına göre 3,1 puan artarak 12,8’e yükseldiğine dikkat çekti. Ülkede son bir yılda işsiz sayısının Sakarya ilinin nüfusu kadar arttığını söyleyen Ağbaba, “Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı ise 7 milyonu aşmıştır. Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyonluk nüfusu ile Lübnan’ı geride bırakmıştır” dedi.

Ağbaba, İŞKUR istatistiklerinin de benzer bir şekilde vehameti gözler önüne serdiğini belirterek, Ocak 2019'da kayıtlı işsiz sayısının 3 milyon 775 bin 660’dan Haziran 2019'da 4 milyon 417 bin 814’ye yükseldiğini, yılın ilk altı ayında işsiz sayısının 642 bin arttığını kaydetti.

BİZİ KISKANAN AB ÜLKELERİNDE İŞSİZLİK DÜŞÜYOR

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış işsizliğin, mayıs ayında yüzde 7,5'e indiğini belirten Ağbaba, işsizliğin Temmuz 2008'den bu yana görülen en düşük seviyede gerçekleştiğini söyledi.

AB bölgesinde işsizlik rakamları düşme eğilimindeyken Türkiye’de artan bir seyir izlediğine dikkat çeken Ağbaba, “İktidarın ‘Kriz bizi etkilemez’, ‘Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi biziz’ açıklamalarının gerçeklikle alakasının olmadığı resmi verilerce kanıtlanmıştır” dedi.

SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ DÜŞÜŞ YENİ İŞSİZLERİN HABERCİSİ

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizlik problemini yakıcı bir şekilde hissettiğini belirten Ağbaba, işsizliğin sürekli olarak artmasında ki asıl etkenin iktidarın başkanlık sistemi ile plansız, tüketime dayanan ve üretimden yoksun ekonomi politikaları olduğunu söyledi.

Yer altı ve üstü tüm kamuya ait varlıkların özelleştirmesi ve üretimi yok sayan politikaların işsizliğin artmasında en önemli etkenlerden olduğunu kaydeden Ağbaba, sanayi üretim endeksinde haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,6 düşüşün işsizliğin daha da artacağını gösterdiğini belirtti.

GENÇ İŞSİZLİĞİ SÜREKLİ ARTIYOR

AB ülkeleri arasında ortalama genç işsizliğinin yüzde 15 civarında olduğunu belirten Ağbaba, AB ülkeleri arasında İzlanda’dan sonra işsizliğin sürekli arttığı ikinci ülke olduğunu söyledi.

Ağbaba, “2008 küresel finans krizinden birinci dereceden etkilenen ülkeler genç işsizliği istikrarlı bir şekilde azaltmayı başarırken, Türkiye’de genç işsizlik oranı 2015 yılında yüzde 18,6 oranında iken dört yılda 4,7 puan artışla yüzde 23,3'e yükselmiştir. Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranı ise yüzde 24’e yükseldi” dedi.

KRİZ EN ÇOK KADINLARI ETKİLEDİ

Ağbaba, ekonomik krizin en çok kadınları etkilediğini belirterek, İş-Kur verilerine göre 2018 Haziran ayında 1 milyon 343 bin kadın işsiz sayısının 888 bin artarak, 2 milyon 231 bine ulaştığını kaydetti.

TÜİK verilerine göre kadın işsizliğinin yüzde 12,4’ten yüzde 14,9’a, genç kadın işsizliğinin yüzde 23,2’den yüzde 27’ye yükseldiğine dikkat çeken Ağbaba, verilerin AKP iktidarında kadınların işgücü piyasasında hızlı bir şekilde uzaklaştırıldığı gösterdiğini belirtti. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 34,4 seviyesinde olduğunu belirten Ağbaba, bu rakamın OECD ülkeleri arasında en düşüğü olduğunu ifade etti.
<< Önceki Haber Avrupa'da işsizlik tarihi düşüşte, Türkiye'de ise... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER