AYM üyesi Engin Yıldırım 'Işıklar yanıyor' paylaşımı için özür diledi

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, "Işıklar yanıyor" paylaşımına yönelik tepkilerin sürmesinin ardından bir açıklama daha yaptı. Yıldırım, "Kasıtlı olarak demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur" dedi

SHABER3.COM

AYM üyesi Engin Yıldırım'dan paylaşımına ilişkin yeni açıklama: "İnsani bir yanılgı ile yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum"
Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, Twitter'dan dün akşam yaptığı paylaşım ile ilgili tepkilerin devam etmesinin ardından üçüncü kez açıklama yaptı.

AYM'nin olağanüstü toplantısından önce yazılı açıklama yapan Yıldırım, şunları kaydetti:

Quote Message: Dün gece paylaştığım mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duymaktayım. Kasıtlı olarak hukuk veya demokrasi dışı bir olguya atıf yapmam söz konusu değildir. Hukuk ve demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısında olduğum izahtan varestedir. Mesai sonrası Anayasa Mahkemesi bahçesinde yaptığım yürüyüşün ardından çektiğim fotoğrafı hukuk dışı herhangi bir imada bulunmaksızın paylaştım. Kasıtlı olarak demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur. Ancak insani bir yanılgı ile yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum."
Dün gece paylaştığım mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duymaktayım. Kasıtlı olarak hukuk veya demokrasi dışı bir olguya atıf yapmam söz konusu değildir. Hukuk ve demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısında olduğum izahtan varestedir. Mesai sonrası Anayasa Mahkemesi bahçesinde yaptığım yürüyüşün ardından çektiğim fotoğrafı hukuk dışı herhangi bir imada bulunmaksızın paylaştım. Kasıtlı olarak demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur. Ancak insani bir yanılgı ile yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum."

Ne olmuştu?

Tartışma, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, AYM'nin Enis Berberoğlu kararına karşın, "yeniden yargılanmasına gerek olmadığı" yönünde bir karar vermesiyle başladı.

AYM üyesi Engin Yıldırım, akşam saatlerinde AYM'nin fotoğrafına ek olarak "Işıklar yanıyor" mesajını paylaştı.

Yaptığı paylaşımın "darbe iması" içerdiği yönünde gelen tepkiler sonrası Yıldırım, "Hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil" diyerek başka bir açıklama paylaştı.

İçişleri Bakanlığı bu tweet'e cevaben, Bakanlık binasının fotoğraflarını "Işıklarımız hiç sönmüyor" mesajı ile paylaşırken, AKP Sözcüsü Çelik söz konusu paylaşım ile ilgili olarak, "Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da "Bireysel tweet olarak değerlendirmek mümkün olmaz" açıklaması geldi.
<< Önceki Haber AYM üyesi Engin Yıldırım 'Işıklar yanıyor' paylaşımı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER