'Babam beni kaçırdı' diyen Dubai Emiri'nin kızı Prenses Latife ablası için ne yardım istedi?

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un kızı Prenses Latife El Maktum, İngiltere polisine, ablası Prenses Şamsa'nın 20 yıldan uzun bir süre önce Cambridge'te kaçırılması davasını yeniden incelemesi çağrısında bulundu.

SHABER3.COM

Prenses Latife, BBC'yle paylaşılan mektubunda bunun, babasının emriyle kaçırılan Prenses Şamsa'nın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Şimdi 39 yaşında olan Prenses Şamsa kaçırıldığında 18 yaşındaydı ve o zamandan beri hiçbir yerde görülmedi.

Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), BBC'nin bu konudaki sorularına yanıt vermedi.

Yüksek Mahkeme: Şeyh Muhammed iki kızını da kaçırdı

İngiltere'de Yüksek Mahkeme 2019'da Şeyh Muhammed'in iki kızını da kaçırdığını ve zorla alıkoyduğuna hükmetmişti.

Geçen hafta BBC'nin Panorama programı, Prenses Latife'nin kendisine ulaştırılan bir cep telefonuyla kaydettiği videoları yayımlamıştı.

Prenses Latife bu videolarda, 2018'de Dubai'den kaçma girişiminden sonra kaçırıldığını ve babası tarafından "rehin" tutulduğunu söylüyor.

Birleşmiş Milletler geçen hafta BAE'den Prenses Latife'nin hayatta olduğunu kanıtlamasını istemişti.

Ağustos 2020'de babasının Surrey'deki evinden kaçan Prenses Şamsa, iki ay sonra zorla Cambridge'ten bir helikoptere bindirilerek Fransa'ya buradan da özel bir uçakla Dubai'ye götürülmüştü.

Prenses Latife, el yazısıyla yazdığı ve arkadaşları tarafından Cambridge polisine ulaştırılan mektubunda İngiliz makamlarını bu konuda adım atmaya çağırdı.

Mektubun, Prenses Latife'nin, 2019'da tek başına tutulduğu kendi ifadesiyle?"hapishaneye dönüştürülmüş bir villadan" yazıldığı belirtiliyor.

Prenses Latife, mektubunda "Sizden tek istediğim bu konuya eğilmenizdir. Dikkatiniz ve yardımlarınız onun serbest kalmasını sağlayabilir" diyor.

'Ablamı kırbaçladılar'

Prenses Latife'nin, rehin tutulmaya başladıktan sonra dış dünyayla bağlantısı olduğunun anlaşılmaması için mektuba Şubat 2018 tarihini koyduğu belirtiliyor.

Ocak 2018'de kaçırılan Prenses Latife mektubunda ablasının Dubai'ye getirildikten sonra "tecrit edildiğini, yargılama yapılmadan ve ne zaman serbest kalacağını bilmeden alıkonulduğunu ve ayaklarından kırbaçlanarak işkence gördüğünü" söylüyor.

Cambridgeshire polisi, bir avukat aracılığıyla yaptığı başvurudan sonra Prenses Şamsa'nın kaçırılmasıyla ilgili olarak 2001'de soruşturma başlatmıştı.

Ancak polis ekibinin Dubai'ye gitmesi engellenince soruşturma sonuçsuz kalmıştı.

Daha sonra Şeyh Muhammed'in temsilcilerinin bu dönemde İngiltere Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Polis 2018'de olayı yeniden incelemeye başlamıştı. Soruşturmaya katılan bir yetkili davayla ilgili "önemli hassasiyetler olduğunu" kabul etti.

Yüksek Mahkeme'nin kararından sonra başlatılan incelemenin sonuçları 2020'de yayımlandı.

Cambridgeshire polisi BBC'ye açıklamasında, Prenses Latife'nin mektubunun kendilerine ulaştığı ve bunun devam eden soruşturma kapsamında değerlendirileceği belirtildi.

Açıklamada, "Bu çok karmaşık ve ciddi bir mesele. Detayların kamuoyuyla paylaşılması uygun değil" denildi.

Daha önce, İngiltere'nin güçlü bir müttefiki olan BAE'nin yaptığı girişimler sonrasındaki tavrıyla ilgili sorularla karşı karşıya kalan Dışişleri Bakanlığı da BBC'ye açıklamasında bunun iki kişi arasında özel bir mesele olduğunu, polisin soruşturması ve bunun sonuçlarında bir rolü olmadığını savundu.

Bakanlık, Seyh Muhammed'in ofisiyle dava konusunda bir temasın olup olmadığı konusundaki soruları da yanıtsız bıraktı.

İngiltere Dışişleri Bakanı?Dominic?Raab, Prenses Latife'nin geçen hafta yayımlanan görüntülerinin "çok rahatsız edici olduğunu" söylemiş ve "Bu alandaki gelişmeleri yakından izleyeceklerini" söylemişti.

2018'de Dubai Kraliyet Mahkemesi BBC'ye Prenses Şamsa için "Hayranlık uyandırıyor ve değer görüyor" demişti.
<< Önceki Haber 'Babam beni kaçırdı' diyen Dubai Emiri'nin kızı Prenses... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER