Batman'da kayyımın faturası belli oldu

HDP’li belediyelerin görevi devralmasıyla kayyımların belediyelere verdiği zararlara dair bilançolar da birer birer ortaya çıkıyor. Batman’da kayyımın bıraktığı borç miktarının 307 milyon lira olduğu açıklandı. Mardin’de ise belediyenin değerli bir arsasının, seçimden birkaç gün önce AKP’ye yakın kişilere satıldığı anlaşıldı.

SHABER3.COM

Batman’da vali yardımcısı Şevket Aksoy’un 2,5 yıl kayyım olarak yönettiği belediyede koltuk, devir teslim töreniyle el değiştirdi.Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, HDP’li Eş Başkanlar Songül Korkmaz ve Mehmet Demir’in görevi devralmasıyla gerçek bilanço açıklandı. Eş Başkanlar, kayyım atanmadan önce yaklaşık 60 milyon TL olan belediyenin borcunun 2,5 yıllık kayyım döneminde 307 milyon liraya çıktığını duyurdu.

Artuklu’da AKP’li başkan, borcu açıklamadı

AKP’li belediyelerde ise kayyımların borçları ile ilgili gizem oluşturuluyor. 31 Mart seçimlerinde el değiştirerek AKP’ye geçen merkez Artuklu ilçesinde, belediye meclisi ilk toplantısını yaptı. Toplantıda HDP’li meclis üyelerinin ilk talebi, ısrarla kayyımın belediyeyi ne kadar borçlandırdığının açıklanması oldu. Ancak Başkan Abdulkadir Tutaşı’nın “Kayyımın borçlarını size de halka da açıklamak zorunda değilim.” diyerek talepleri geri çevirdiği bildirildi.Silopi’de borç 133 milyon TL’ye çıktı

Silopi Belediye Eş Başkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk ise kayyım atanmadan önce kasasında 11 milyon TL bulunan belediyeyi, 133 milyon TL borçla devraldıklarını aktararak, belediyeye ait 19 bin metrekarelik alanın devredildiğini açıkladı.

Mardin’de kayım Vali icraata devam ediyor

HDP’li Ahmet Türk ile Figen Altındağ’ın, açık ara farkla kazandığı büyükşehir belediyesinde halen kayyım olarak görev yapan Vali Mustafa Yaman’ın icraatları sürüyor. Kayyım Vali Yaman’ın, büyükşehire ait kent merkezindeki en değerli arsalardan birini, 22 Mart’ta ihaleye çıkardığı, merkez Artuklu ilçesine bağlı Yalım Mahallesi’nde bulunan ve kentin en işlek bölgesi olan Mardin Park AVM’nin hemen bitişiğinde yer alan bin 513.84 metrekare genişliğindeki arsanın satışının, 2 milyon 250 bin TL’lik ihale sonucu tamamlandığı bildirildi.
<< Önceki Haber Batman'da kayyımın faturası belli oldu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER