Belçika'nın köklü üniversitesi, Gülen Kürsüsü ile anlaşmasını yeniledi

Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan Katolik Leuven Üniversitesi ile bu kurum bünyesinde faaliyet gösteren Fethullah Gülen Kürsüsü’nün işbirliği anlaşması 5 yıl uzatıldı.

Belçika'nın köklü üniversitesi, Gülen Kürsüsü ile anlaşmasını yeniledi

Gülen’in onursal başkanlığını yaptığı Kültürlerarası Diyalog Platformu (İDP) ile Katolik Leuven Üniversitesi tarafından düzenlenen imza töreninde, 2010 yılında kurulan Fethullah Gülen Kürsüsü’nün işbirliği anlaşmasının ikinci 5 yıllık dönem için yenilenmesi kararlaştırıldı.

Dünyanın en muteber ve köklü üniversitelerinden Katolik Leuven Üniversitesi bünyesinde kurulan Fethullah Gülen Kürsüsü, 2010 yılından bu yana kültürlerarası anlayış, sosyal insicam ve beraber yaşama alanlarında Müslümanların Avrupa’daki toplumsal ilişkileri üzerinde çalışmalar yürütüyor.

İşbirliği anlaşmasını İDP Başkanı Ramazan Güveli ve Gülen Kürsüsü Başkanı Emmanuel Gerard ile birlikte üniversite kampüsünde imzalayan Rektör Prof. Dr. Rik Torfs, dinin bütün kötülüklerin kaynağı olduğu anlayışının yaygınlaştığı bir dönemde yenilenen bu işbirliğinin önemine dikkat çekti. Torfs, “Üniversitemize olan güveninizi yenilemek için burada olmanızdan dolayı müteşekkirim. Beraber çalışarak günümüzdeki karanlık gelişmelere karşı direnerek dinin var olduğu bir dünya, barışa özlem duyan insanların yaşadığı bir dünyanın gelecekte mümkün olduğunu gösterebiliriz.” dedi

DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN GÜVEN ÖNEMLİ

Fethullah Gülen Kürsüsü ve arkasındaki insanlara olan itimadının altını da çizen Prof. Torfs, “Sizin güvenilir bir ortak olduğunuzu biliyorum ve umarım siz de bize güven duyabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bu, özgür, demokratik ve barışın hakim olduğu bir dünyanın geleceği için önemli.” diye konuştu.

Rektör Torfs, "dinin olmadığı bir dünyanın çözüm getirmeyeceği fikrini Hizmet Hareketi ile paylaştıklarını belirterek, "Deneysel, görünen düşünce ve çalışmalarımızın köşe taşı olduğu bir dünya anlayışından vazgeçmemiz lazım." diye konuştu. Torfs, Hizmet Hareketi ile paylaştıkları bir başka noktanın da 'cesaret' olduğunu şu sözlerle ifade etti: "Doğru analizler yapma cesareti, diktatörlüğü seçmeme cesareti, diktatör olma eğiliminde olan insanlara karşı dik durma cesareti... Bu da çok önemli. Cesaret önemli bir köşe taşıdır ve gerçek imanın neticesi olabilir.”

YENİ BAŞKAN GERARD: KÜRSÜYE DESTEĞİ GENİŞLETECEĞİM

Fethullah Gülen Kürsüsü’nün yeni başkanı ve Sosyal Bilimler Fakültesi eski Dekanı Prof. Emmanuel Gerard, öncelikli görevinin kürsünün faaliyetlerine desteği hem fakültede hem de üniversite bünyesinde genişletmek olduğunu söyledi. Prof. Gerard, kürsünün akademik çalışmalarının toplumsal barış için önemine dikkat çekti. 

Törende söz alan Gülen Kürsüsü eski Başkanı Prof. Johan Leman ise geçtiğimiz 5 yılda karşılıklı itimad ve sadakat havası içersinde çalışmaktan mutlu olduğunu belirterek, Hizmet Hareketi’ne gönül vermiş insanlara şükranlarını iletti.
<< Önceki Haber Belçika'nın köklü üniversitesi, Gülen Kürsüsü ile... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER