Bir bebeğin aylık zorunlu masrafı 700 TL oldu

Döviz kurundaki artış ve enflasyondaki yükselişle mama ve bebek bezi fiyatları ikiye katlandı. Bebeği olan ailelerin aylık zorunlu masrafı 700 TL’yi geçti. Aileler ise endişeli.

SHABER3.COM

Birgün'den Ekin Akyaz'ın haberine göre, ekonomik kriz ve zamlar bebek sahibi aileleri zor durumda bıraktı. Mama ve bebek bezi fiyatlarına bir yılda yüzde 120'yi aşan zam geldi.

Bir yaşından küçük bir bebeğin zorunlu masrafı 324 TL'den 724 TL'ye çıktı. Pişik kreminden ıslak mendile biberondan giyime kadar pek çok kalemde zam yapıldığını belirten aileler, kendilerini maddi açıdan sıkıntılı günlerin beklediğini ifade ediyor.

Birkaç gün sonra ilk doğum gününü kutlayacak Enes'in annesi Esra Balmumcu yapılan zamlardan dolayı kara kara düşündüklerini söylüyor.

Balmumcu bebeğinin geleceğinden endişelenmeye başladığı söyleyerek şöyle dedi:

"En ucuz mamayı kullanmama ve sadece sabah kahvaltılarında vermeme rağmen haftada 17 liraya yakın mama masrafımız oluyor. Bir ay önce maliyeti 10 liraydı. Üstelik bu yalnızca mama, bir de günde 6 kere değiştirdiğimiz bebek bezleri var ki onlar da el yakıyor. Geçen ay 16 TL'ye aldığım bebek bezini şimdi 22 TL'ye alabiliyorum. Üstelik ürünün içerisindeki adet sayısı da azaldığı için, hafta içerisinde ikinci pakete geçmemiz gerekiyor."

Bir bebeğin meyve suyu, su ve süt için ayrı biberonlar kullanması gerektiğini ifade eden anne Balmumcu, "Biberonu yeni değiştirdim 4 ay önce 12 liraya aldığım biberonu şimdi 24 liraya alabildim. Bunlar sadece zorunlu masraflar. Emzik fiyatı bile iki katına çıktı. Pişik kreminden ıslak mendile kadar pek çok üründe fiyatlar arttı" diye konuştu.

Bu temel kalemlerde toplam masraflarının ayda 700 lirayı geçtiğini belirten Balmumcu, "İnternetten sipariş vererek daha ucuza almaya çalışıyoruz ama orada da fiyatlar çok yüksek. İki ay önce marketten 15 liraya aldığım pişik kremi şimdi markette 30 internette 22 lira, biz de nasıl baş edeceğimizi şaşırdık" dedi.
<< Önceki Haber Bir bebeğin aylık zorunlu masrafı 700 TL oldu Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER