Bitcoin'de bir ilk: Bir haftada yüzde 20!

Kripto para birimi Bitcoin son bir haftada yüzde 20 değer kazanarak 22 bin dolar eşiğini geçti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

SHABER3.COM

Güney Kore, Japonya ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde sabah saatlerinde işlem gören sanal para birimi, toplu alımlar sonrası perşembe günü yüzde 4,6 değer kazanarak 22 bin 173 dolardan işlem görmeye başladı.

Dünyanın en yaygın ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin sene başından bu yana yaklaşık olarak yüzde 200 oranında değer kazanmış oldu. Ekim ayında sert düşüşler yaşayan Bitcoin'de görülen inişli çıkışlı seyir konusunda uzmanların farklı görüşleri var.

Kimileri popüler kripto para biriminin Amerikan dolarının zayıflığı ve portföy çeşitlendiricisi olarak yatırım yapılan altına karşı güçlendiğini savunuyor. Kimi uzmanlar Bitcoin'in 3 sene önce yaşanan hızlı yükseliş ve çöküş dönemi gibi spekülatif bir döneme girdiği görüşünde birleşiyor.

Bunun yanında bazı ekonomistler, Bitcoin'in yükselişinin daha ziyade uzun vadeli yatırımcıların etkisiyle olduğunu, Covid-19 sonrası ekonomideki olumsuz durumu azaltmak amacıyla devreye sokulan mali politikalar ve yatırımcıların daha riskli yatırım araçlarına artan ilgisinin de bu hızlı yükselişte etkili olduğunu ifade ediyor. 

Guggenheim baş yatırım sorumlusu Scott Minerd, Bitcoin kıtlığının Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından "aşırı para basımı" ile birleştiğinde 400 bin dolara kadar değer kazanabileceğini belirtiyor.

2017 YILINDA 20 BİN DOLARIN EŞİĞİNDEN DÖNMÜŞTÜ

Piyasaya yaklaşık 12 sene önce çıkan ve bir seferliğine sadece 21 milyon adet üretilen (mined) Bitcoin, 2017'de yaklaşık bir ay içerisinde yüzde 250 arttıktan sonra akabindeki 60 günlük dönemde değerinin yüzde 70'ten fazlasını kaybetmişti.

Bitcoin'deki ralli diğer kripto paraları da olumlu etkiledi. Bitcoin'den sonra en yaygın kripto paralar olan Ethereum yüzde 7, Ripple (XRP) ise yüzde 6'nin üzerinde değer kazandı. 

Litecoin, Zcash, Steller Lumens ve NEM ise diğer popüler kripto paralar arasında ilk 10'da yer alıyor.
<< Önceki Haber Bitcoin'de bir ilk: Bir haftada yüzde 20! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER