Bu kentte seçimler iptal olabilir!

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Gaziantep milletvekili adayları, seçmenlerin kendi iradeleri dışında Vatan Partisi'nden sandık görevlisi olarak gösterilip oy kullanmalarına engel olunduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), kentteki seçimlerin iptali ve yenilenmesi yönünde dilekçe verdi.

SHABER3.COM

Sözcü'nün haberine göre Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) Gaziantep milletvekili adayları Gaziantep'te binlerce seçmenlerinin Vatan Partisi tarafından haberleri bile olmadan sandık görevlisi yazılmasıyla ilgili olarak ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

“BELGELERİN VATAN PARTİSİ'NE TESLİM EDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Konuya ilişki açıklama yapan Yeşil Sol Parti Gazıantep milletvekili adayları, kentteki halk iradesinin sandıklarda tecelli etmesi önünde engellemeler yaşandığını vurgulayarak yaşananları şöyle anlattı:

*Sabah saatlerinden itibaren yurttaşlarımız seçmeni oldukları sandıklarda oy kullanmak istediklerinde, seçmen listelerinde isimlerinin karşısına ‘Sandık kurulu görevlisi olduğu için oy kullanamaz’ şeklinde bir şerh düşüldüğünü gördüler.

*Bunun üzerine yaptığımız incelemelerde, seçmenlerin kimlik bilgilerine erişimi olan Vatan Partisi yöneticilerinin, binlerce seçmeni bilgisi ve rızası dışında sandık kurulu görevlisi olarak yazdığını ve bu yurttaşlarımızın sandık kurulu görevlisi olarak oy kullanabilmelerini düzenleyen 142 belgesinin yine Vatan Partisi'ne teslim edildiğini öğrendik.

*Bilgisi ve rızası olmaksızın sandık kurulunda görev verilen kişilere bu görevin tebliğ edilmemiştir. Bu durumda yurttaşlarımızın oy kullanabilmesinin tek koşulu seçim kurullarına giderek bu belgeyi kendi çabalarıyla teslim almaktı.

*Diğer bir deyişle, anayasal bir hak olan seçme haklarını kullanabilmeleri için önce seçim kurullarına gitmeleri, buradan uzun kuyruklarda bekleyerek 142 belgelerini almaları, daha sonra bu belgede görevli yazıldıkları okullara gidip oy kullanmaları gerekti.

“HİLEYLE GASP EDİLDİ”

Gaziantep'te binlerce seçmenin en temel vatandaşlık hakkını kullanabilmek büyük bir ‘eziyetle’ baş başa bırakıldığı vurgulanan açıklamada parti olarak seçmenlere hukuki ve ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere yardım ettiklerini aktaran YSP adayları, “Buna rağmen binlerce seçmenin bu tarihi seçimde seçme haklarının hileyle gasp edildiği ortadadır” ifadelerini kullandı.

“SEÇİMLERİN İPTALİ VE YENİLENMESİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNDUK”

Seçim gününün hemen ertesinde, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da vurgulanarak söz konusu “hilenin” daha çok Yeşil Sol Parti (YSP) seçmenlerinin olduğu bölgelerde yapıldığına dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*Çok açıktır ki; yurttaşların oy kullanma hakkı Anayasaya ve Seçim Kanuna aykırı bir biçimde hileyle ihlal edildi. Nitekim daha seçim sonuçları açıklanmadan ve ülkenin her yerinde yurttaşların itirazları devam ederken ‘Millet iradesi tecelli olmuştur’ beyanı veren iktidarın sonuçları oldubittiye getirme tutumu ortadadır.

*Gaziantep'te devreye sokulan bu hileye özellikle Yeşil Sol Parti seçmeninin yoğunlukta olduğu bilinen bölgelerde başvurulduğu bilinmelidir.

*Seçimlerden birkaç gün önce Kürt halkına seslenirken ‘ananızın ak sütü gibi helal olan haklarınızı size teslim etmek için büyük mücadeleler verdik’ diyen bir iktidarın yönetiminde, anayasal güvence altında en temel yurttaşlık hakkı olan seçme hakkı engellenmiştir.

*Buradan değerli kamuoyuna Gaziantep'teki milletvekili genel seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvuruda bulunduğumuzu bildiriyoruz. Hangi partiye oy veriyor olursa olsun tek bir seçmenin bile iradesinin gasp edilmesi suçtur. Yetkilileri bu suç karşısında anayasal görevlerini ifa etmeye çağırıyoruz.
Sözcü'den Ahmet Kaya'nın haberine buradan ulaşabilirsiniz
<< Önceki Haber Bu kentte seçimler iptal olabilir! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER