Bu kez Ukrayna Rusya'yı vurdu!

Ukrayna-Rusya savaşı yeniden alevlendi. Ukrayna ordusu, Herson bölgesinde Rus S-300 hava savunma sistemini imha etti. Rusya'nın 14 Şubat'tan bu yana modern Pantsir-S1 ve Buk-M2 de dahil olmak üzere 65'ten fazla yerden havaya füze sistemini kaybettiği bildiriliyor.

SHABER3.COM

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, Ukrayna ordusu Herson bölgesinde Rus S-300 hava savunma sistemlerini imha ettiği yeni bir video yayınladı.

Güney Herson bölgesinde çekildiği öğrenilen görüntülerde, Ukrayna kuvvetleri, S-300 karadan havaya füze sistemlerinin en az iki fırlatıcısını ve bir komuta karakol aracını başarıyla imha ettiği görüldü.

RUSYA 65’TEN FAZLA HAVA FÜZE SİSTEMİNİ KAYBETTİ
Sözcü'de yer alan habere göre Rusya’nın 14 Şubat’tan bu yana modern Pantsir-S1 ve Buk-M2 de dahil olmak üzere 65’ten fazla yerden havaya füze sistemini kaybettiği bildiriliyor.

RUSYA ODESSA LİMANINI VURMUŞTU
Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından yaşanan küresel gıda krizinin çözümüne yönelik Tahıl Sevkiyatı Anlaşması'nın İstanbul'da imzalanmasının ardından, dün Ukrayna'nın Karadeniz’deki ana ticaret limanlarından Odessa'ya saldırı düzenlenmişti.

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Odessa limanına yönelik saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada Rusya’yı suçlayarak, “Rusya ile bir tür diyaloğa, bir tür anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli” ifadelerini kullanmıştı.

Zelenski, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Odessa limanına Rusya’nın füze saldırısı, küçümseyici bir saldırıdır. Aynı zamanda Rusya’nın siyasi pozisyonlarına da bir darbe oldu. Rusya ile bir tür diyaloğa, bir tür anlaşmaya ihtiyaç olduğu söyleniyorsa, neler olduğu görülmeli. İşgalciler artık kimseyi aldatamaz. Bu saldırı sonucunda Odessa Sanat Müzesi binası da hasar gördü. Rus barbarlığı bizi zaferimiz için ihtiyaç duyduğumuz silahları elde etmeye daha da yaklaştırıyor” ifadelerini kullanmıştı

BLINKEN: ANLAŞMAYI BALTALIYOR
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, söz konusu saldırının yapılan anlaşmayı baltaladığını belirterek, “ABD, Rusya’nın Odessa limanına yaptığı saldırıyı şiddetle kınıyor. Saldırı, Rusya’nın gıda tedarik çabalarını ve Ukrayna’nın ihracatı kapsamında dün kesinleşen anlaşmaya yönelik taahhütlerinin güvenilirliğini baltalıyor” dedi.
<< Önceki Haber Bu kez Ukrayna Rusya'yı vurdu! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER