Bu sefer o salonu terk etti

5'inci Genç Avukatlar Kurultayı'nın açılışında, Divan Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasını toparlayıp bitirmesini istedi. Sinirlenen Feyzioğlu, kürsüyü terk etti.

Bu sefer o salonu terk etti

Çanakkale Barosu tarafından düzenlenen 5'inci Genç Avukatlar Kurultayı'nın açılışında, Divan Başkanı Avukat Ercan Şişek, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr. Metin Feyzioğlu'nun konuşmasını keserek, toparlayıp bitirmesini istedi. Buna sinirlenen Feyzioğlu kürsüyü terk etti. Salondan Divan Başkanı Şişek'e tepkiler yükseldi.

SÖZÜNÜ KESTİ: BAŞKANIM TOPARLAYABİLİR MİSİNİZ?

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi'nde 2 gün sürecek 5'inci Genç Avukatlar Kurultayı başladı. Kurultayın açılış törenine Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr. Metin Feyzioğlu, Çanakkale Baro Başkanı Avukat Bülent Şarlan, Türkiye'nin değişik illerinden gelen avukatlar katıldı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun kürsüdeki konuşması sırasında sözünü kesen Divan Başkanı Avukat Ercan Şişek'in "Başkanım çok özür diliyorum, ama toparlamanız mümkün mü? Gündemimiz biraz uzun" diye müdahale etmesi Feyzioğlu'nun tepkisine neden oldu. Feyzioğlu, bunun üzerine, "Hayır, hayır, henüz değil. Ama isterseniz konuşmamı derhal kesebilirim ve ondan sonra siz aranızda ne yapıyorsanız yaparsınız" dedi.

"SİZE SAYGIDAN GELMİŞ KONUŞMA YAPIYORUM"

Feyzioğlu, konuşmasının devamında şöyle dedi:

"Sayın Divan Başkanı; Burada Türkiye Barolar Birliği Başkanı size duyduğu saygıdan dolayı gelmiş ve bu konuşmayı yapmaktadır. O sebeple eğer bir başkasına tahammül edebiliyorsanız, kusura bakmayın Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na da tahammül etme göreviniz maalesef vardır. Türkiye Barolar Birliği ve Başkanı sizin düşmanınız değildir. Bütün gücüyle sizler için mücadele etmektedir."KONUŞMAYA DİVANIN ÖNÜNDE DEVAM ETTİ

Ardından Divanın önüne geçerek, burada sözlerini sürdüren Feyzioğlu, yapılanın yanlış ve ayıp olduğunu belirterek, "Türkiye Barolar Birliği'nin size olan hizmetlerini anlatmak benim görevimdir. Aksi takdirde yuvarlak masalarda toplanacaksınız, Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı hizmetlerin neler olduğunu bilmeden, bugüne kadar hangi maddi kaynakları sizlerin emrine tahsis ettiğimizi bilmeden, kanun değişti, o yapılsın, bu yapılsın diyeceksiniz" diye konuştu.

DİVAN BAŞKANI ÖZÜR DİLEDİ

Feyzioğlu kürsüden inmek isteyince, kurultaya katılan bazı avukatlar, Feyzioğlu'nu kürsüye dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Divan Başkanı Avukat Ercan Şişek de, "Başkanım, özür diliyoruz, acemiliğimize verin. Misafirperverliğimizden kaynaklanmıştır. Sözünüzü tamamlayın" dedi.

"MESLEK SİYASETİ YAPIYORUZ"

Konuşmasına devam eden ve Barolar Birliği'nin çalışmalarıyla ilgili bir konuşma hazırladığını söyleyen Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, çalışmalara siyeset karıştığıyla ilgili eleştirilere yanıt verirken, şöyle konuştu:

"Barolar Birliği tabii ki siyaset yapıyor. Biz meslek siyaseti yapıyoruz. Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde sevgili genç meslektaşlarım, alnınızdan dosyaya damlayan terin 5 kuruşluk değeri var mı sanıyorsunuz? Ne zamandan beri, 'Hukuk üstün olsun, adalet hakim olsun, hakim, savcılarımız tarafsız, bağımsız hesap verebilir hale gelsin, savunma etkin olsun' demek siyaset? Ne ilginçtir ki işine gelmeyenler, hangi siyasi görüşten olursa olsun, 'hukukun üstünlüğü' dediğimizde, 'siyaset yapıyorsun' diyorlar. Bizi siyaset yapmakla suçlayanların önce kendi mesleki birikimlerini gözden geçirmeleri lazımdır. Biz ayarı bozuk terazi istemiyoruz. Biz ayarı hukuka uygun terazi istiyoruz ki, mesleğimiz daima bizim altın bileziğimiz olsun. Bunları söylemek sevgili dostlarım siyaset mi? Bunları söylediğimizde bize siyaset yapıyorsun diyenler, ya iktidarın, ya muhalefetin o gün işlerine gelen, siyasetini yapan, buz gibi siyasetçileridir. Asıl onlar siyasetçi. Bizim çizgimiz düzdür, dün söylediğimizi bugün de söylüyoruz. Dün ne dediysek aynı doğrultuda gitmeyi başarıyoruz."

ÇOK SAYIDA AVUKAT DA SALONU TERK ETTİ

Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu açılış konuşmaları ardından birbirlerine hediyeler verdi. Kürsüden inen Feyzioğlu, salonu terk ederken, çok sayıda avukat da onunla birlikte salondan ayrıldı.
(Başbakan olduğu zaman Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na böyle tepki gösterip salonu terk etmişti. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu 26 sayfalık konuşmasını yaklaşık 1 saatin üzerinde yapması Erdoğan'ı sinirlendirip oturduğu yerden "Böyle bir edepsizlik olmaz, 1 saati aşkın süredir konuşuyorsun" diye tepki göstermesine sebep olmuştu.)
<< Önceki Haber Bu sefer o salonu terk etti Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER