Bugün seçim olsa... Saraya yakın anket şirketinden şaşırtan sonuç!

ADA Araştırma'nın yaptığı anket sonuçlarına gör halkın yüzde 61,5’i yeni sistemden memnun değil. Ankette yeni kurulacak partinin oy oranı yüzde 11,5 olarak açıklandı.

SHABER3.COM

Saraya yakınlığıyla bilinen anket şirketinden ADA, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurması durumunda seçmene kime oy vereceklerini sordu.

26 İL GENELİNDE 1.821 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

19-30 Ağustos tarihleri arasında 26 il genelinde 8 yaş üzeri 1.721 kişi ile görüşüldüğünün belirtildiği araştırmada, "Türkiye'nin yeni bir partiye ihtiyacı var mı?" sorusuna cevap veren katılımcıların yüzde 56,4'ü "hayır" derken, yüzde 32,2'si "evet" dedi. 

Ankette yeni kurulacak partinin oy oranı ise yüzde 11,5 olarak açıklandı.

Katılımcıların yüzde 11,1 ise konu hakkında fikri olmadığını söyledi.

Haberler.com’un haberine göre, ankette Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa eden Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 2018'deki seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin parti kurması durumunda oy verip vermeyecekleri de soruldu. 

Katılımcıların yüzde 10'u "Ali Babacan’a oy veririm", yüzde 7,5'i "Ahmet Davutoğlu’na oy veririm" derken, Muharrem İnce’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 10 olarak açıklandı.

HALKIN YÜZDE 61,5'İ BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN MEMNUN DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’nden memnuniyetinin de sorulduğu ankette, katılımcıların yüzde 61,5’i sistemden memnun olmadığını belirtti.

Anketteki, "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna cevapların kararsızların oranı da dağıtılınca AKP yüzde 37,5 ile birinci olurken, CHP yüzde 22,8, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yüzde 9,5, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 9, İyi Parti yüzde 7, Saadet Partisi yüzde 0,9 olarak açıklandı. 

Anketin en önemli sonucu ise yeni kurulacak partinin oy oranının yüzde 11,5 olarak açıklanması oldu.

Aynı soru Cumhurbaşkanlığı seçimi için sorulduğunda da Recep Tayyip Erdoğan'ın oranı yüzde 39,1 olurken, Ekrem İmamoğlu yüzde 28,6, Selahattin Demirtaş yüzde 8, Meral Akşener yüzde 6,7, Devlet Bahçeli yüzde 6,5, Ali Babacan yüzde 4,2, Ahmet Davutoğlu yüzde 2,3, Muharrem İnce yüzde 2,0 olarak açıklandı. 

Bu sorunun en önemli cevabı ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranının yüzde 0,5 olarak açıklanması oldu. 
<< Önceki Haber Bugün seçim olsa... Saraya yakın anket şirketinden şaşırtan... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER