Canan Karatay: Pilotlar yanında zeytin taşısın

Canan Karatay: Pilotlar yanında zeytin taşısın

Prof. Dr. Canan Karatay, uçak yemeklerinin en kötü yemekler olduğunu belirterek, pilotlara yanlarında zeytin taşımalarını önerdi. Pilotlara, "Zeytin götürün yanınızda" diyen Karatay, "Uçarken, acıkırken zeytin atın ağzınıza bakın ne kadar rahatlıyorsunuz." dedi.

Türkiye Havayolu Pilotları Vakfı tarafından düzenlenen Prof. Dr. Canan Karatay'ın verdiği 'Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme' konferansı THY Uçuş Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi. Konferansa pilotlar ve uçuş ekipleri katıldı. Prof. Dr. Canan Karatay, pilotlara sağlıklı beslenme tüyolarını verdi.

Doğal yiyeceklerin önemini vurgulayan Karatay, "Doğal yiyecekseniz mümkün olduğu kadar doğaldan uzaklaşmayacaksınız. Paket hiçbir şey yemeyeceksiniz. Kusura bakmayın uçak yemekleri en kötü yemekler. Business'ta da olsa hazır paketlenmiş ve buzlanmış. Bitti. Onun için doğal olarak yanınızda taşıyın ben ne yapayım. Yanınızda taşıyın götürün." diye konuştu.

Zeytinin faydalarını sıralayan Karatay, istenildiği kadar zeytin yenilebileceğini kaydetti. Pilotlara da zeytin konusunda öneriler veren Karatay, "Yanınızda zeytin taşıyın. Pilot arkadaşlara söylüyorum alın doğal zeytin ilaçlanmış falan değil. Koyun yanınıza leblebi gibi… Biz ilk okula giderken Elazığ'da bakkalda satılırdı gazete kağıdına sararlardı zeytin alır yerdik. Ben 11 yaşındayken onu hatırlıyorum. Zeytin götürün yanınızda gündüz uçarken, acıkırken zeytin atın ağzınıza bakın ne kadar rahatlıyorsunuz. Zeytin lifi olduğu için önemli. Karbonhidratı yok. Şekeri yükseltmiyor. Lif çok faydalı bağışıklık sistemi için…. Lifli yediğimiz zaman Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Çocuklarda lifli yiyecek. Un ufak olmuşlar lif değil. Lif kalmıyor. Portakalı sıktığımız zaman lif değil. Ama portakal yediğimiz zaman onun içindeki beyazlar lif onlar sağlıklı, onlar bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sıvı şeker değil, gösterdim şekerli C vitamini değil." ifadesini kullandı.

Kola konusunda sert uyarılarda bulunan Karatay konuşmasını şöyle tamamladı: "Çocuklar içiyorlar 1 bardak kola. Bir bardakta 22 tane paket toz şeker var. O 22 toz şekeri ben size versem yiyebilir misiniz? Kim yiyebilir? İşte bunu allıyorlar pulluyorlar, kimyasallaştırıyorlar çocuklarımıza içiriyorlar. Temel nedenlerden birisi budur. Annelerde babalarda doğum günlerinde ikram ediliyor. İftar sofralarında bunlar ikram ediliyor. İftar sofrasında kolanın ne işi var? Nur yüzlü nineler dedeler iftarı bekliyor. Ortada bir kola şişesi. Diyanet'te de konuşma yaptım. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e de söyledim, burada da söylüyorum. Kola Hazreti Muhammed'in zamanında olsaydı haram derdi. 2 yaşındaki çocuklar da bunu içiyor."

Konuşmanın ardından PİLVAK Başkanı Kaptan Pilot Hüseyin Belpınar, Karatay'a hediye verdi.CİHAN
<< Önceki Haber Canan Karatay: Pilotlar yanında zeytin taşısın Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER