Çapa Tıp'ta deprem eylemi: Binaya girmek istemiyoruz

Öğrenciler, çatlakların olduğu İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi binasına ait çok sayıda fotoğraf yayımladı ve yetkilileri göreve çağırarak İstanbul Çapa'daki binanın önünde oturma eylemi başlattı.

Çapa Tıp'ta deprem eylemi

İstanbul'da Silivri açıklarında dün meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin akabinde hastanelerin de durumu bir kez daha gündeme geldi. 

İstanbul’un en köklü hastanelerinden olan Çapa’daki İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğrencileri ve sağlık çalışanları, binalardaki hasar nedeniyle hem kendilerinin hem de hastaların can güvenliğinden endişe ettiklerini söylediler. 

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi binasının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşan öğrenciler, deprem öncesinde binada çatlaklar oluşmaya başladığına ve sıvalarının döküldüğüne dikkati çekti.

"KOLONLARIN ÇATLADIĞI BİNADA EĞİTİM GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Öğrenciler, “Biz Çapa Diş Hekimliği öğrencileri ne yapacağımızı bile bilmez halde kısa süren bu depremde gerçek paniği yaşadık, bunun sebebi deprem olmasa bile kolonların, taşların düştüğü bir binada eğitim görmemizdir.” dedi. 

Yenidoğan yoğun bakımın olduğu binada da çatlaklar dikkati çekerken, durumu çok ciddi olmayan çocukların taburcu edildiği öğrenildi. 

Çapa Monoblok’ta da hasarın olduğu, hekimlerin endişe içinde görev yaptıkları kaydedildi.


 
Depreme dayanıksız olduğu ve teknolojik olarak yetersiz kaldığı gerekçeleriyle 2012’den beri yıkılıp yeniden yapılması beklenen Çapa’daki İÜ Tıp Fakültesi binası, önceki gün meydana gelen depremin ardından sosyal medyada yayılan fotoğraflarla bir kez daha gündeme geldi.

OTURMA EYLEMİ BAŞLADI

Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri de, depremin ardından kampüste yaşanan hasarlar nedeniyle derslere girmeyerek bir oturma eylemi başlattı. 

#AcilEylemPlanıNerede, #çapabağırıyor, #çapayıkılıyor etiketleri ile yapılan sosyal medya paylaşımlarında, hastanedeki çatlak fotoğrafları paylaşılarak hasar tespiti yapılması istendi.

BİNALAR RİSK ALTINDA

Sosyal medyada dolaşan görüntülerde, Çapa Tıp Fakültesi bünyesindeki binalarda oluşan hasar dikkat çekti. Okulda eğitim gören öğrenciler, görüntülerin depremden önce çekildiğini, ancak deprem sonrası çatlakların daha da büyüdüğünü söyledi. 

Sağlık çalışanları ve öğrenciler, binalara girmekten korktuklarını, kendilerinin de hastaların da can güvenliğinin olmadığını ifade etti.

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri ise binalarında deprem olmasa dahi duvar katmanlarının ve taşların düştüğünü, deprem nedeniyle hasarın büyüdüğünü belirtti. 

Sağlık hizmeti veren bir kurumun çok sayıda kişinin canına mal olabileceğini belirten öğrenciler, Twitter'da #çapabağırıyor etiketi altında seslerini duyurmaya çalıştı. 

Öğrenciler oturma eyleminde “Hasta ve hekim için can güvenliği”, “Çapa bağırıyor”, “Çatlaklar kavite değildir doldurulamaz”, “Eldiven yok, enjektör yok, can güvenliğimiz hiç yok” dövizleri açarak, oturma eylemi yaptı.

"YERİNDE YENİLENME YAPILMALI"

Üniversiteden bir hekim “Özellikle diş hekimliği fakültesinde ciddi hasar var. Monoblokta da çatlaklar var, 'sıva çatlağı' deniyor. 9. katta bulunan yenidoğan yoğun bakımın olduğu katta da çatlaklar bulunuyor. Depreme karşı dayanıksız olan ve İstanbul’un en köklü hastanelerinden biri olan Çapa’nın yerinde yenilenmesi şart. Ölmemizi mi bekliyorlar?” diye sordu.

"YILLARDIR PROJE UYGULANMADI"

Bir başka hekim, “Bazı binalarda hiç sorun yok, fakat bazılarında ciddi sorunlar var. Bazı asistanlar monoblok ve dişhekimliğine girmek istemiyorlar. Yıllardır yerinde yapılanması için yaptırılan proje uygulanmadı. Fakülteyi taşımak istedikleri için projeyi uygulamadılar.” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker de Twitter’den yaptığı paylaşımda,“Çapa’da hekimler ve öğrenciler isyanda. 1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine ve deprem için Özel İletişim Vergisi ve DASK adıyla on milyarlarca lira toplanmasına rağmen İstanbul’un iki büyük tıp fakültesi dahi deprem güvenli hale getirilmedi.” ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Çapa Tıp'ta deprem eylemi: Binaya girmek istemiyoruz Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER