Cem Özdemir, Yeşiller'in meclis grup başkanlığına aday

Cem Özdemir, seçime iki hafta kala Yeşiller partisi meclis grubu başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Parti eş başkanlarından temkinli bir tepki geldi.

SHABER3.COM

Yeşiller Partisi (Die Grünen) Milletvekili ve eski eş genel başkanı Cem Özdemir, partisinin meclis grubu eş başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. 53 yaşındaki Özdemir, yarışa Bremen Milletvekili Kirsten Kappert-Gonther ile giriyor.

Ortak bir başvuru mektubu kaleme alan Kappert-Gonther ve Özdemir, "Adil bir yarışın meclis grubuna hem içeride hem de dışarıda iyi geleceğinden eminiz." dedi. 

FEDERAL SEÇİMLER İÇİN ADAY OLMAYACAK

Adaylar, "İklim krizi hiç bu kadar hissedilir bir biçimde odak noktasında olmamıştı. Toplumsal güçlü yeşil aktörlerle değişim arzusu toplum tarafından hiç şimdiki kadar net bir biçimde ifade edilmemişti." ifadelerine yer verdi. 

İkili, federal seçimlerde aday olmak gibi bir niyetleri olmadığını da vurguladı.

Parti eş genel başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck, Özdemir'in adaylığı konusunda tarafsız bir tavır sergiledi. 

Pazar günü bir açıklama yayınlayan eş başkanlar, "Bu konuda milletvekilleri iyi bir demokratik yarış içerisinde kararlarını verecektir." yorumunu yaptı.

Seçim 24 Eylül'de yapılacak. 

Seçimde görevi şu anda sürdüren eş başkanlar Katrin Göring-Eckardt ve Toni Hofreiter de yeniden aday olacak.
<< Önceki Haber Cem Özdemir, Yeşiller'in meclis grup başkanlığına aday Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER