CEO'nun sesini yapay zekâyla taklit edip...

Dolandırıcılar Almanya merkezli bir şirketin genel müdürünün (CEO) sesini yapay zekâ tabanlı bir yazılımla taklit ederek kendi hesaplarına yüklü bir ödeme yapılmasını sağladı.

SHABER3.COM

The Wall Street Journal’ın haberine göre, siber dolandırıcılar piyasada herkesin erişimine açık olarak satılan yapay zekâ destekli bir ses oluşturma yazılımı kullandı.

Suçlular Mart ayında, İngiltere’de faaliyet gösteren bir enerji şirketinin yöneticisini Almanya’daki patronunun sesini yapay zekâ ile birebir kopyalayıp aradı. 

SESİ DUYUNCA ŞÜPHELENMEDİ

İngilltere'deki yönetici telefonda firmasının Almanya’daki büyük hissedarı olan şirketin genel müdürünün (CEO) sesini duyduğu için hiçbir şeyden şüphelenmedi. 

Telefondaki ses, Macaristan’daki bir tedarikçiye acil olarak 243 bin dolar (yaklaşık 1,4 milyon TL) ödeme yapmasını istedi. Oluşan nakit açığı kısa sürede başka bir ödemeyle kapatılacaktı. 

Açığı kapatacak ödeme gelmedi. Bu arada dolandırıcılar yine Almanya’daki CEO gibi arayarak İngiltere’deki yöneticiden bir acil ödeme daha talep etti. Bu defa İngiltere’deki firma ödemeyi yapmadı.

PARA MACARİSTAN'A GÖNDERİLDİ

Sonunda Macaristan’a gönderilen paranın Meksika’ya ve başka yerlere gönderildiği anlaşıldı. Şirketin zararı sigorta firmalarınca karşılandı ancak yetkililer henüz dolandırıcıları yakalayamadı.

Gazete, olaya karışan firma ve yöneticilerin isimlerini saklı tuttu.

Ses ile gerçekleştirilen dolandırıcılıklara karşı yazılım üreten Pindrop isimli bir siber güvenlik firması, 2013 yılından bu yana ses taklidi ile gerçekleştirilen suçlarda yüzde 350 artış olduğunu bildirdi. 

Firmaya göre her 638 telefon görüşmesinden birinde sentetik olarak oluşturulan ses kullanılıyor.

TEYİT ETMEDEN ÖDEMEYİN

Pindrop gibi firmalar şirket yöneticilerine özellikle ödeme gibi kritik talimatlarda telefon görüşmesinin ardından mutlaka e-posta vb. yazılı yöntemlerle ile teyit talep etmelerini öneriyor.

Ancak yanlış ödeme emirlerinin önüne bir şekilde geçilebilse bile sürekli gelişen yapay zekâ ile ses taklidi; kişilerin, şirketlerin hatta devletlerin özel bilgilerinin ya da kritik sırlarının ele geçirilmesine yine de sebep olabilir.
<< Önceki Haber CEO'nun sesini yapay zekâyla taklit edip... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER