CHP'li Bozkurt: Tarihi Konya Anadolu Lisesi ranta mı kurban edilecek?

CHP'li Bozkurt: Tarihi Konya Anadolu Lisesi ranta mı kurban edilecek?

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Konya'nın en önemli simgelerinden olan tarihi Konya Lisesi'nin ranta açılacağı iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle önerge veren Bozkurt, eğitim-öğretim sürerken okulda başlatılan inşaat çalışmalarını ve Konya halkının endişelerini sordu.

Milletvekili Hüsnü Bozkurt, 1889 yılında idadi olarak eğitim vermeye başlamış, zaman içinde Konya Erkek Lisesi, Konya Gazi Lisesi, Konya Lisesi ve son olarak Konya Anadolu Lisesi olarak eğitim vermeye devam eden, gerek mimarisi gerek 127 yıllık tarihi yapısıyla Türkiye'nin sayılı eğitim kurumlarından olan lisenin geçtiğimiz yıllarda Yazma Eserler Müzesi'ne çevrilme girişimine maruz kaldığını hatırlattı. Bozkurt, bünyesinde pek çok cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve bilim adamı yetiştirmiş olan okulda şimdilerde inşaat faaliyetleri başladığına, Büyükşehir Belediye ekiplerinin fizik ve kimya laboratuvarları ile kapalı spor salonunun bulunduğu binayı yıkma çalışmaları başlattığına dikkat çekti.

KONYA LİSESİ OKUL STATÜSÜNDEN ÇIKARTILARAK BAŞKA AMAÇ İÇİN Mİ KULLANILACAK?

İnşaat faaliyeti başlatılmasının sebebini ve neden eğitim-öğretimin sürdüğü bir dönemde çalışma yapıldığını soran CHP'li Bozkurt, yıkılan binaların yerine ne planlandığını sordu. Bozkurt ayrıca, Konya kamuoyunda tarihi okul binasının akıbeti ile ilgili tedirginlik hakim olduğunu ifade ederek, "Okulun başka bir yere taşınacağı ve binanın okul statüsünden çıkartılarak başka bir amaç için kullanılacağı iddiaları doğru mudur? Büyükşehir Belediyesi ile bu yönde bir anlaşma yapılmış mıdır?" sorularını yöneltti.

CİHAN
<< Önceki Haber CHP'li Bozkurt: Tarihi Konya Anadolu Lisesi ranta mı kurban... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER