CIA'dan çok konuşulacak Çin istihbaratı: Alarm verilmesini engellediler

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA tarafından hazırlanan bir raporda, Çin’in ocak ayında Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını konusunda alarm vermesini engellemeye çalıştığı öne sürüldü.

SHABER3.COM

Dünya çapında 4 milyondan fazla kişiyi etkileyen koronavirüs salgını konusunda Çin ve WHO'nun tutumuna dair iddialara bir yenisi daha eklendi. ABD istihbaratı CIA, Çin’in WHO'nun küresel salgın uyarısı yapmasını geciktirdiğini iddia etti.

Newsweek’in, iki istihbarat ajanı tarafından da doğrulanan CIA raporundan aktardığı habere göre, Çin, küresel acil durum ilan etmesi durumunda WHO'yu koronavirüs soruşturmasında işbirliği yapmamakla tehdit etti.

WHO Sözcüsü Christian Lindmeier, Newsweek’e yaptığı açıklamada, ‘üye ülkelerle yaşanan tartışmalar hakkında yorum yapmayacağını’ vurguladı.

Salgın boyunca tüm insanları korumaya odaklanan kanıta dayalı bir teknik organizasyon olarak hareket ettiklerini belirten Lindmeier, şu ifadeleri kullandı, “WHO tavsiyelerini bilime, halk sağlığı için en iyi uygulamalara, kanıtlara, verilere ve bağımsız uzmanların görüşlerine dayandırır.”

'O TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞMEDİ'

Lindmeier, ayrıca ‘Pekin baskısının kaynağı’ olarak gösterilen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un 21 Ocak'taki telefon görüşmesinin de aslında gerçekleşmediğini savundu.

Lindmeier, “Doktor Tedros ve ekibi, Başkan Şi ile 28 Ocak’ta Pekin’de görüştü ve salgın alarmı konusu o görüşmede gündeme gelmedi” dedi.

Başkan Donald Trump başta olmak üzere ABD yönetimi, Çin’i henüz erken evrelerdeyken salgının şiddetini saklamakla suçluyordu.

Konuyla ilgili şüpheler artarken CIA’inkine bir iddia daha önce de Alman medyası tarafından ortaya atılmıştı.

Der Spiegel dergisinin Alman İstihbarat Teşkilatı’na (BND) yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un 21 Ocak'ta bir telefon görüşmesi yaptığı belirtilmişti. Bu görüşmede Cinping’in WHO'dan, koronavirüsün insandan insana geçtiği bilgisini saklamasını ve salgın açıklamasını geciktirmesini istediği öne sürülmüştü.  

WHO, bu iddiaları 'temelsiz ve gerçek dışı' olarak nitelerken; Çin de suçlamaları reddetmişti.
<< Önceki Haber CIA'dan çok konuşulacak Çin istihbaratı: Alarm verilmesini... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER