Çin'den DSÖ'ye Koronavirüs araştırma izni çıkmadı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından oluşturulacak ekibin Çin'de Koronavirüs'ün kaynağını araştırmak için yapacağı geziye Çin yönetiminden henüz izin çıkmadığı ifade edildi.

SHABER3.COM

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının kaynağını belirlemek için Çin'e gitmeye hazırlanan ekibin izinlerinin henüz kesinleştirmediğini belirterek, "Hayal kırıklığına uğradım." dedi.

DSÖ liderliğindeki uluslararası bir ekibin, Koronavirüs salgınına yol açan virüsün kökenini araştırmak amacıyla ocak ayının ilk haftasında salgının merkezi olarak kabul edilen Vuhan'a gitmesi bekleniyordu.

DSÖ: GÖREVE EN KISA SÜREDE BAŞLAMAK İSTİYORUZ

Ghebreyesus, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, "Çinli yetkililerin ekibin Çin'e gelmesi için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekipteki iki kişinin hali hazırda yola çıkmış olması ve diğerlerinin ise son dakikada seyahat edememesi beni büyük hayal kırıklığına uğrattı." şeklinde konuştu.

Ghebreyesus, "Görevi mümkün olan en kısa sürede başlatmak için sabırsızlanıyoruz." dedi.

ABD başta olmak üzere dünya genelinde çok sayıda ülke Çin'i virüsün çıktığı ilk dönemde durumun boyutunu gizlemekle suçlamıştı.

Pekin ise en son virüsün ülkeye dondurulmuş gıdalar içerisinde gelmiş olabileceğini belirterek, salgının izlerinin daha önce İspanya ve İtalya'da görüldüğüne dair çalışmalar yayımladı.
<< Önceki Haber Çin'den DSÖ'ye Koronavirüs araştırma izni çıkmadı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER