Cirolarda yüzde 50'ye gelsek kendimizi şanslı sayacağız

Erkek giyim mağazaları Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) döneminde yaşanan sıkıntıları anlatırken, "Cirolarımızdaki düşüş yüzde 50 ile sınırlı kalırsa kendimizi şanslı sayacağız." dedi.

SHABER3.COM

Kiğılı Giyim'in sahibi Abdullah Kiğılı, giyim perakendecilerinin cirolarının normalleşme döneminde ne kadar arttığını ve AVM’lerde bulunan mağazaların bu süreçte nasıl faaliyet gösterdiklerini açıkladı.

Kiğılı'nın Bloomberg HT'ye verdiği mülakattan satır başları şöyle:

"Çok çeşitli sıkıntılar içindeyiz. 1 Haziran'da başladı AVM'lerin tam kapasiteyle çalışması. Geçen 21 günde biz eskiyi yakalamış değiliz. En büyük sorunumuz klimadır. AVM'lerde klimalar çalışmıyor, çok ciddi sıcakla baş başayız, mağazaya giren her müşteri 5 dakika sonra dışarı fırlıyor. 

Haziran ayında okullardan dolayı cumartesi ve pazar da yasak oluyor. En iyi iş günlerimiz. Babalar Günü saat 16:30'da mağaza açtık, 21:00'de kapattık. Hepsi üst üste geldiğinde çok ciddi sıkıntı içerisindeyiz. Görüntü itibarıyla yüzde 30'ları yakalamış durumdayız.

"MÜŞTERİYİ 5 DAKİKA TUTAMIYORUZ"

Anlayamadığım bir konu var, otobüslere bindiriyorsunuz, minibüslere bindiriyorsunuz, açık pazarlarda insanları dolaştırıyorsunuz, maske taktıktan sonra mağazalarda klimaların çalışmaması abesle iştigal etmekten başka bir şey değil. O zaman hiç açmayalım işleri. Bu şartlar altında, bu sıcaklıkta mağazaların içerisinde nasıl insanları çalıştıracaksın. Gelen müşteriyi 5 dakika tutmamız da zor.

"SENEYİ YÜZDE 50 CİRO KAYBIYLA KAPATIRSAK..."

Biz bu seneyi yüzde 50 ciro eksiğiyle kapatırsak kendimizi şanslı hissederim ama maalesef bu gidişle onu da yapamayacağız. Kendim için söylemiyorum, benim sektörüm adına konuşuyorum. 800 bin kişinin çalıştığı, binlerce markanın 80 bin mağazası var.

"HAVALİMANINDAKİ MAĞAZALARIMIZ KAPANDI"

Havalimanındaki mağazalarımız kapandı. Birçok ülkeden turistler gelmiyor. İstanbul'daki lüks alışveriş merkezlerinin hepsinde satışlarımızın yüzde 30'u turistlereydi. Bu şekilde büyük bir açığımız var.

BUNDAN SONRA NE OLUR?

Bankalarla yapılandırma gibi bir durum konu edilmiyor. Şu anda elimizden geldiği kadar en iyi şekilde 3 ayı gayet iyi bir şekilde getirdik. Bundan sonrası ne olur? Hepimiz Allah'a emanetiz.

Bankalarla olan kredi mevzuatında bankalar kredinin geri dönmesini istiyor. Geri dönmeyeceğini bildiği kredileri açmıyorlar. En küçük esnafın durumu zor. Yukarı çıktıkça biraz daha azalıyor ama nasıl devam ettiririz, onu bilmiyorum."

<< Önceki Haber Cirolarda yüzde 50'ye gelsek kendimizi şanslı sayacağız Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER