Çocuklar hangi yaşta, hangi sporu yapmalı?

Uzmanlar çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine sporun ciddi katkılar sunduğunu söylüyorlar.

Çocuklar hangi yaşta, hangi sporu yapmalı?

Yetişkinlerin sağlıklı ve zinde kalabilmek için spor yapmaları gereğini öne süren uzmanlar, çocukların ise paylaşmayı öğrenmeyi, yeni arkadaşlıklar kurmalarını, özgüvenlerinin artmasını sağlamak için sporun önemli olduğuna vurgu yapıyorlar. Uzmanlar sporun ne kadar erken başlanırsa, o kadar fayda sağlayan bir aktivite olduğunu da belirttiler.

'Peki hangi yaşta, hangi sporu yapmak gerekir? Hangi spor dalıyla uğraşmak çocuğa yarar sağlar? Ya da hangi spor dalına hangi yaşta başlamak doğru olur? sorularına cevap arayan Just Kidding'in kurucusu Seda Boyner, önemli bir çalışma yaptıklarını söyledi. Göktürk’te 12 ay -12 yaş çocuklara özel spor eğitim merkezi olarak açılan Just Kidding’in kurucusu Seda Boyner, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Spor yapma konusunda önemli olan sizin ne istediğiniz, hangi spor dalını sevdiğiniz değil, çocuğunuzun ne istediği, hangi spora ilgisi, sevgisi, yatkınlığı olduğudur. Çocuğunuz ilgisi olan spor dalında başarılı olmaya başladığında onu ödüllendirin ve cesaretlendirin. Başarısız olduğu spor dalı içinse asla ısrarcı olmayın."

6 YAŞ VE DAHA KÜÇÜKLER İÇİN SPOR VE EGZERSİZLER

Bir spor branşının çocuk için uygun olup olmaması genellikle aktivitelerin süresi ve yoğunluğu ile yakın ilgili olduğunu dile getiren Boyner, yaş grubuna uygun ağırlık programlarının ancak ve ancak bu alanın uzmanı gözetiminde yapılmasını tavsiye etti.

Her çocuğa adanan kişisel eğitmenler eşliğinde aileler çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlanan raporlar ile takip ederken, özel ders sistemi ile en uygun programlar çocuklara uygulanıyor. 6 yaş ve daha küçükler için önerilebilecek spor aktivitelerini ise jimnastik, kickbox, yüzme, karate ve danslı oyunlar olarak belirlediler.

JUST KIDDING HAKKINDA

'Çocuklar bu dünyayı keşfetmek ve kendi bilinmezlerini çözmek istiyorlar, bunu da her zaman eğlenerek yapıyorlar.' Fikriyle yola çıkan Just Kidding, 2015 yılında; çocukların bedensel gelişimi ve sağlıklı bir yaşam için spor, aktivite ve eğitimi eğlenceli bir platformda buluşturan Seda Boyner tarafından kuruldu.

Amerika’da George Washington Üniversitesi’nin Finans bölümü mezunu Seda Boyner, Galatasaray Spor okulları yüzücüsü ve milli kayakçısı olmakla yetinmeyip 'Peak Pilates' okullarından sertifikalı pilates eğitim üyesi olarak, Just Kidding ekibini de alanında uzman ve çocuklarla bir arada olmaktan keyif alan eğitmenlerden kurdu.

Just Kidding’de çocuklar çocukluklarının tadını çıkarıyorlar, bedensel yeteneklerini keşfediyorlar ve doğum günü partilerinde en sevdikleriyle doyasıya eğlenirken, outdoor aktivitelerinde doğayı keşfetme fırsatı bularak yeni deneyimler yaşıyorlar.

CİHAN
<< Önceki Haber Çocuklar hangi yaşta, hangi sporu yapmalı? Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER