Çok konuşulan inşaat için verilen karar iptal edildi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesinde çevreye verilen tahribat uzun süre gündem konusu olmuştu. Konuyla ilgili yeni bir gelişmenin yaşandığı aktarıldı.

SHABER3.COM

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Çevreye verilen tahribatın uzun süre gündem konusu olduğu inşaatla ilgili mahkemeden yeni bir karar çıktı.

diken.com.tr'de yer alan habere göre Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı iptal edildi.

Gerekçeli kararda projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsaması nedeniyle ÇED’den muaf tutulamayacağı vurgulandı.

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satılmış, 1988’de Hattat ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlamıştı. Fakat 550 oda, 1100 yatak kapasiteli otel bitirilemeden Emin Hattat, 2006’da iflas etti ve inşaat tamamen durdu.

Sinpaş Holding, 2010 başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye 1400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu. Belediyeyse imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemişti.

Muğla Valiliği’yse devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için eylülde Marmaris Kent Konseyi yürütme kurulu üyelerince, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

<< Önceki Haber Çok konuşulan inşaat için verilen karar iptal edildi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER